Udar mózgu u seniora – wszystko co powinniśmy wiedzieć!

Może na początek kilka, dla niektórych na pewno, szokujących statystyk. W 2030 r liczba zgonów na świecie spowodowana udarem mózgu może sięgnąć nawet 7,68 mln osób i będzie to jeden z poważniejszych problemów medycznych niosących ogromnie negatywne skutki dla chorych, ich rodzin i całej służby zdrowia, także i w Polsce. Bez względu na położenie geograficzne* udary mózgu stanowią główną przyczynę trwałego inwalidztwa szczególnie u osób po 60. roku życia. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu roku u młodych osób wynosi 1 na 30 000, podczas gdy u osób w wieku 75 – 85 lat, to 1 na 45 osób, a u jeszcze starszych 1 na 30 osób. Jest zatem o czym rozmawiać, prawda?

Czym właściwie jest udar mózgu?

Przerwana ciągłość ściany naczynia krwionośnego wewnątrz struktur mózgu lub zamknięcie jego światła, tak fachowym językiem opisuje się udar mózgu. Są dwa rodzaje udarów mózgu: krwotoczny (częściej prowadzi do śmierci), wywołany pęknięciem ściany naczynia oraz  występujący znacznie częściej udar niedokrwienia, do którego dochodzi w następstwie zamknięcia światła naczynia. Troszkę to skomplikowane słownictwo, ale najważniejszy jest fakt, że część chorych przeżywa udar mózgu bez większych powikłań, niektórzy umierają lub ulegają trwałemu inwalidztwu.

Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu nie łatwo jest wychwycić na pierwszy rzut oka, tym bardziej jeśli nie jest się świadomym, czy jest udar i co może go spowodować. Uszkodzenie komórek w mózgu może spowodować zmiany w odpowiednim ośrodku odpowiedzialnym np. za mowę, ruch, czucie. Tak więc paraliż kończyn, problemy z wymową, słabsze widzenie, czy też niespotykany ból głowy. Warto pamiętać, że jeśli udar dotknął lewej półkuli, to zaburzenia pojawią się po prawej stronie ciała i na odwrót.

Zapobieganie

No dobrze, ale co robić, żeby uniknąć udarów? Ryzyko zwiększa się po 55. roku życia oraz jeśli jest się w grupie z tzw. predyspozycją genetyczną. Zwiększamy ryzyko udaru mózgu jeśli jesteśmy otyli (zła dieta, brak ruchu itp.), mamy nadciśnienie tętnicze, palimy papierosy, mamy wysokie ciśnienie, chorujemy na serce i cukrzycę. Tak więc już po raz n-ty piszemy na blogu Abena 50+, że świadomość i zdrowy tryb życia to podstawa! Od tego wszystko się zaczyna. Jak zapobiegać? Regularne badania ciśnienia, zdrowa dieta, ruch i unikanie stresu. Po wtóre warto także zadbać o regularne uzupełnianie organizmu w witaminę B i D. Więcej o diecie w naszym wcześniejszym wpisie zamieszczonym na blogu Abena 50+. Polecamy!

Cichy udar

Warto jeszcze wspomnieć o tzw. cichym udarze, czyli tzw. mikrokrwawieniu w mózgu, które jest powiązane z chorobą Alzheimera i wysokim ciśnieniem krwi. Badania pokazują, że 25% zdrowych seniorów po 70-tce ma za sobą niewielki cichy udar, a po 60-tce aż 14%. Jak nazwa wskazuje małe, ciche udary powoli niszczą nasz organizm i zmiany w mózgu, które odpowiadają za różne czynności naszego organizmu. Zły tryb życia i brak ruchu przyspiesza ten stan, który prowadzi do demencji, depresji i niepełnosprawności.

Powtórny udar

Na koniec warto powiedzieć, że udar wraca! 10% chorych doznaje kolejnego  udaru w ciągu kolejnych 12. miesięcy i aż 40% w ciągu następnych 60. miesięcy. Seniorze, świadomość! Powiedz o tym mamie, babci, czy dziadkowi. Zatroszcz się o najbliższych i uświadom im, jak ważny jest odpowiedni tryb życia.

*Kwolek A., Rehabilitacja w udarze mózgu, wydanie I, Rzeszów, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2009, ISBN: 978-83-7338-430-9 s. 33 – 36.

Dodaj komentarz