Dobrodziejstwa czekolady

Jak wiadomo czekolada poprawia humor, jest dobra na chandrę, koi nery oraz daje nam kilka „zbędnych” kilogramów. Są tacy, co mówią, że czekolada to sałatka, bo powstaje z kakaowca, który jak wiemy jest rośliną. W tym wpisie na blogu Abena 50+ postaramy się obalić wszystkie mity dotyczące czekolady!

Produkt wysokokaloryczny, czy wysoko energetyczny

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że piszemy o czekoladzie, a nie wyrobach czekoladopodobnych, czy też innych wynalazkach, które zalewają nasze półki. Więc jeśli chcecie kupić prawdziwą czekoladę, to dokładnie czytajcie etykietki (wg. dyrektywy 2000/36/WE czekolada musi mieć min. 35% suchej masy kakaowej), bo za 2 złote nie kupimy dziś w Polsce tabliczki czekolady, która posiada w swoim składzie wiele składników odżywczych. 100 gr gorzkiej czekolady to około 550 kcal, 6,7 g białka, 35 g tłuszczu i 1 mg cholesterolu. Czekolada to źródło takich składników mineralnych jak magnez, wapń, potas, cynk i żelazo, a także endorfiny. Przy zachowaniu dziennej dawki nie większej niż 50 gr (jedna kostka gorzkiej czekolady z 64% zawartością masy kakaowej, to 6 gr), nie musimy martwić się o otyłość. Żeby zrzucić kalorie z jednej 6 gramowej kostki gorzkiej czekolady wystarczy…3 minuty jazdy na rowerze lub 6-ścio minutowy spacer. Super, prawda?! A nie piszemy o tym przypadkowo, ponieważ czekolada wzmaga u nas aktywność i energię! Naukowcy udowodnili, że czekolada wzmaga u nas psychoaktywność, dzięki zawartości kofeiny, teobrominy (szkodliwa dla zwierząt), anandamid oraz fenyloetyloamina. Te ostatnie nazwy nic nam nie mówią, ale mają jedną wspólną cechę – działają na mózg człowieka obudzająco i odprężająco. Więc!

…mało tego?

Ale czekolada to jeszcze dużo, dużo więcej! Polifenole, które wchodzą w skład kakaowca chronią nasze serce, obniża ciśnienie i zły cholesterol. Czekolada, ale uwaga tylko jedna (6gr) kostka dziennie poprawia także ukrwienie naszego mózgu, chroni przed udarami, zapobiega cukrzycy, chroni skórę, łagodzi kaszel, może stopować rozwój nowotworów i …pomaga w odchudzaniu! No i jak tu nie kochać czekolady.

Tak przy okazji. Dziś jest Dzień Czekolady, więc śmiało można zjeść troszkę więcej, niż zalecana jedna kostka dziennie.

Na zdrowie!

Dodaj komentarz