Starzenie się kości, czyli jak przeciwdziałać osteoporozie?

Osteoporoza zdecydowanie częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn i najczęściej po 45 roku życia. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby, u których w rodzinie choroba ta już występowała oraz o filigranowej i szczupłe budowie ciała. Oczywiście z każdym kolejnym rokiem nie zdiagnozowana i nie leczona osteoporoza postępuje i robi ogromne spustoszenie w naszym ciele. Dlatego tak ważna jest świadomość i odpowiedni tryb życia. Walcz o zdrowe kości.

Świadomość choroby

Uboga dieta, mało ruchu i siedzący tryb życia, to główne przyczyny osteoporozy. Co to właściwie jest to osteoporoza? To obniżenie gęstości mineralnej kości do bardzo niskiego, w wyniku którego nasze kości są narażone na złamania. Stan ten można już leczyć jedynie farmakologicznie (dawkowanie witaminy D3). Oczywiście im wcześniej wykryjemy zmiany w naszym organizmie, tym lepiej. Przed osteoporozą występuje jeszcze stan pośredni, to osteopenia, którą można jeszcze leczyć odpowiednią dietą, ale i tak nasze kości i tak już są tak słabe, że o złamania i skrzywienia nie trudno.

Z pierwszymi przypadkami osteoporozy możemy mieć do czynienia po 45 roku życia, i najczęściej są to złamania kości nadgarstka i kości promieniowej. Po 60. roku życia w przypadku nieleczonej choroby występują złamania kości ramienia, barku oraz odcinków lędźwiowych i piersiowych kręgosłupa. Po siedemdziesiątce najczęściej występują złamania szyjek kości udowych. Świadomość choroby często wychodzi w badaniach i w tym przypadku jest podobnie. Po 45. roku życia warto jest wykonać badanie densytometryczne, które wykaże  gęstość naszego kośćca (zielony jest OK, żółty to osteopenia, a czerwony osteoporoza). Tak więc na badania marsz!

Zdrowe ożywianie i sporo ruchu

Nieodpowiednia dieta uboga w wapń i witaminę D3, picie kawy i herbaty (wypłukują wapń z organizmu) oraz palenie papierosów, to wszystko sprawia, że nasze kości z każdym kolejnym dniem są coraz słabsze. O drogich terapiach leczniczych zaraz ponieważ istnieje wiele tańszych sposobów, jednym z nich jest regularna i zdrowa dieta bogata w mleko i przetwory mleczne, ryby i warzywa strączkowe. Który to już raz na naszym blogu Abena 50+ piszemy jak ważna dla naszego zdrowia i życia jest odpowiednia dieta. W walce z osteoporozą pomaga regularne spożywanie ziaren i orzechów, brokułów, kaszy gryczanej i jaglanej oraz dodawania do potraw oleju rzepakowego. No i ruch. Spacery, bieganie, pływanie oraz opalanie się. Promienie słońca to spora dawka witaminy D3, oczywiście należy nie przesadzać ze słońcem! A, co jeśli jest już za późno. Pozostają nam drogie leki doustne i zastrzyki nowej generacji, które w Polsce nie są jeszcze popularne, ale w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej często stosowane. Pamiętać należy jednak o jednym. Osteoporozę można wyleczyć. Wszystko zależy od tego kiedy zdiagnozujemy chorobę, jakie będzie nasze zaangażowanie i determinacja w przypadku leczenia i zmiany złego trybu życia. Wszystko zależy od nas!

2 uwagi do wpisu “Starzenie się kości, czyli jak przeciwdziałać osteoporozie?

Dodaj komentarz