Zioła, ziółka, ziółeczka…

Przedwiośnie, czyli okres mnożenia się wszelkiego rodzaju bakterii i infekcji. Grypa, świńska grypa, czy ospa. Kichanie, smarkanie, o zarażenie nie trudno. Warto zadbać o profilaktykę! Ziółka są do tego idealne. Nie tylko leczą, ale przede wszystkim pomagają chronić nasz organizm przez bakteriami. Dlatego w tym wpisie na blogu Abena 50+ krótkie resume o ziołach. Które warto pić, jeść lub z których polecamy robić np. inhalacje.

Na dzień dobry

Zanim o ziołach, warto wspomnieć o pewnym pospolitym krzewie. Coś dla zdrowia i urody. Dzika róża to jedna z najbardziej niedocenianych roślin, a może lepiej napisać, nieodkrytych. Dzika róża to bogactwo witaminy C. Ponad 40% więcej niż w cytrusach. Dodatkowo witamina A, B1,b2, kwas foliowy, kwasy owocowe, wapń, fosfor i bioflawonoidy, czyli składniki młodości, pięknej skóry i paznokci. Maseczka z dzikiej róży idealnie nadaje się do gojenia ran, leczenia przebarwień, pękających naczynek, blizn, rozstępów. Tak więc śmiało możesz dodawać tę roślinę do np. sałatki na śniadanie. A po śniadaniu…

Czas na ziółko…

Zioła lecznicze oraz posiadające profilaktyczne działanie, to przede wszystkim rumianek, tymianek i mięta pieprzowa. Tymianek idealnie sprawdza się przy zapaleniach układu oddechowego, działa rozkurczowo, wykrztuśnie i przeciwgrzybicznie. Rumianek przede wszystkim koi i działa przeciw alergicznie. Świetnie sprawdza się jako inhalacja lub dodatek do herbaty w czasie przeziębienia. Na przeziębienie dobrze może nam zrobić także mięta pieprzowa. Obniża gorączkę i powalczy z katarem. A na kaszel polecamy…lukrecję. Roślina ta znana od lat świetnie sprawdzi się również w przypadku dolegliwości żołądkowych, zapaleniu jelita grubego oraz w walce z nałogiem nikotynowym.

O których ziołach wiesz mniej, a które warto stosować

Ziół jest całe mnóstwo. Każde w mniejszym lub większym stopniu chronią i leczą nas organizm naturalnie. Zapomnij o antybiotykach. Dobrze się odżywiaj, ciepło ubieraj spaceruj i pij ziółka, a Twój organizm z całą pewnością Ci się odwdzięczy. Są zioła i rośliny, o których mogłeś/mogłaś nie wiedzieć, a które warto dołączyć do domowego zielnika. Niepokalanek pospolity wspomaga leczenie gruczołu krokowego i prostaty, pluskawica groniasta zmniejsza uciążliwe objawy menopauzy, a wiesiołek dwuletni wspomaga stabilizację ciśnienia tętniczego i obniża poziom cholesterolu.

Dla seniorów

Są również ziółka dedykowane seniorom. Taki na przykład diabelski szpon (czarci pazur) zalecany jest w przypadku zwyrodnienia stawów, reumatyzmu i bólu pleców. Na stawy powinno stosować się także młode liście brzozy, pokrzywę, jesion, jagody i korę berberysu oraz imbir! Oczywiście nie mieszajmy wszystkich ziół ze wszystkimi, warto jest skonsultować stosowanie niektórych ziółek z lekarzem, tak aby sobie nie zaszkodzić. Temat bardzo ciekawy i obszerny, więc z całą pewnością wrócimy do niego jeszcze na naszym forum dla seniorów Abena 50+.

Jedna uwaga do wpisu “Zioła, ziółka, ziółeczka…

Dodaj komentarz