Jeść, czy nie jeść – oto jest pytanie?

Dziś dzień wszystkich łasuchów. Pączki, pączusie, faworki, czyli kto co lubi. Jak to w przypadku każdej tradycji/zwyczaju są zagorzali zwolennicy i przeciwnicy. Bo nie zdrowo, to tłusto, bo się odchudzam…

Nie taki pączek straszny

Zanim zaczniemy pisać ile, to pączki i faworki mają kalorii i jak długo trzeba biegać, aby zrzuć chwilkę zapomnienia, przejdźmy do bardziej optymistycznych informacji. Pączki to jedne z niewielu słodyczy, które nie zawierają chemicznych ulepszaczy (oczywiście nie mówimy o tych sklepowych pączkach po 50 groszy za sztukę), konserwantów, utleniaczy i z całą pewnością są bardziej zdrowe niż nie jeden fast-food, czy ładnie opakowana „tablica Mendelejewa” na sklepowych półkach. A po pierwsze, to tłusty czwartek jest tylko raz w roku, więc nie ma co robić tragedii z jednego pączka!

Pączek, pączuszek, pączunio!

Jeśli regularnie zdrowo się odżywiasz, to jeden pączek czy faworek nie wpłynie jakoś negatywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Jeśli jednak „od święta” i ze „słabą silną wolą” realizujesz swój plan zdrowego trybu życia, to z całą pewnością w tłusty czwartek będziesz chciał/chciała pokazać całemu światu, że nie zjesz pączka, bo…prowadzisz zdrowy tryb życia. Jeden pączek to około 300 kalorii (we wcześniejszym wpisie na blogu Abena 50+ piszemy, że 30 minutowy spacer, to 300 kalorii mniej), faworek to około 80 kalorii . Poza kaloriami pączek to również tłuszcz zwierzęcy (ok.10 gramów), cukier, 50 gramów węglowodanów i 6 gramów białka. Oczywiście pączek, pączkowi nie równy. Z adwokatem, dżemem, lukrem, hiszpański, oponki serowe, czy faworki, wszystkie te przysmaki, nie da się ukryć, do najzdrowszych nie należą!

Plusy dodatnie

Jest jeszcze jeden duży plus Tłustego Czwartku (oczywiście poza większym brzuszkiem). Jeśli mamy czas i potrafimy piec, to wspólne rodzinne „pichcenie” słodkości może być ogromną frajdą dla Ciebie i Twoich najbliższych. W takiej sytuacji możesz być pewna/pewny, że faworki i pączki, które upiekłaś/eś wspólnie z ukochanymi są najsłodsze na świecie i mają zero kalorii!

Smacznego!

Dodaj komentarz