Czerpać z życia pełnymi garściami

Warto doceniać uroki życia na każdym jego etapie. Starość, to nie tylko choroba, problemy ze znalezieniem dla siebie miejsca, cierpienia i przemyślenia. To nie monotonia, uzależnienie od niskiej emerytury i przesiadywanie w czterech ścianach z pilotem w ręku. Warto jest znaleźć w swoim życiu miejsce na pasje, radość, seks i nowe wyzwania…

Złapać dystans

Doświadczenie i mądrość życiowa to duże plusy osoby starszej. Nauczyłeś/aś się cierpliwości, wyrozumiałości i nabrałeś/aś spokoju. Potrafisz cieszyć się drobnostkami, a byle głupstwo już nie spędza Ci snu z powiek. Doskonale potrafisz ocenić sytuację, doradzić i wyciągać odpowiednie wnioski. Nie jeden młokos pozazdrościłby takiego podejścia do życia. Swoją wiedzę i doświadczenie możesz przelać na rodzinę i najbliższych. Ciesz się dziećmi i wnukami. Jeśli posiadasz więcej wolnego czasu, to spożytkuj go właśnie na najbliższych. Ciesz się każdą chwilą spędzoną z rodziną. Odkryj na nowo radość z zajmowania się maleństwami, z tym wyjątkiem, że już w mniej stresowych warunkach. Bo to rodzice w pierwszej kolejności odpowiadają za wychowanie, zapewnienie warunków, czy pilnowaniu wizyt u lekarza. Ty możesz w większym stopniu skupić się na zabawianiu i rozpieszczaniu wnuków.

Znajdź czas dla siebie

Tyle przeżyłeś/aś, że zdecydowanie należy Ci się chwilka zapomnienia i spokoju. Nie chodzi o to, aby znaleźć w sobie nutkę egoisty, ale żeby czuć się spełnionym poprzez realizacje swoim pasji i marzeń. Odkrywać nie tylko to co fizyczne, ale i duchowe. Nowa książka, spotkania z ciekawymi ludźmi, rozmowy, dalsze i bliższe podróże, czy też seks. Otwórz się na nowe. To nie prawda, że jesteś za stary/stara i Tobie już pewnych rzeczy nie wypada i się nie chce. Nie skazuj się na codzienną monotonię. Odkryj pasję! To proste. Wyjdź do ludzi, również w sieci. Masz problem z obsługą komputera? Poproś dzieci, wnuki lub zapisz się na kurs. Polub czytanie. Naukowcy dowiedli, że stale ćwiczony umysł i pamięć pozwala seniorom na dłużej cieszyć się  dobrą kondycją naszego mózgu. Zadbaj również i kondycje fizyczną. Pozwoli to wzmocnić stawy i kości, a tym samym zachować nas na dłużej w dobrej formie. A w „zdrowym ciele, zdrowy duch”. Obecnie tylko twoja wyobraźnia i budżet są ograniczeniami do samorealizacji. Z łatwością znajdziesz coś, co sprawiać będzie Ci radość i poczucie spełnienia.

Czas, czas, czas…

Czas biegnie nieubłaganie. I najgorsze, że tak szybko. Zatem nie trać ani chwili. Nie bądź zakładnikiem swoich ograniczeń! Podejmij nowe wyzwania, ciesz się dystansem i mądrością zebranymi w ciągu całego życia i czerp z niego pełnymi garściami. Bo jak nie teraz, to kiedy?

Dodaj komentarz