Jak przetrwać Święta i nie zwariować?…albo inaczej. Jak na nowo odnaleźć sens Świąt Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem spokoju, zadumy i radości. Często jednak tak nie jest. Stres, drobne problemy, które nagle urastają do wielkiej tragedii, czy też niezapomniane spory i waśnie  w rodzinie, które przy wigilijnym stole powracają ze zdwojoną siłą. Jak przeżyć Święta? Jak nie zwariować w te kilka dni? Odpowiedź jest prosta. Odnaleźć prawdziwy sens Świąt Bożego Narodzenia.

Gorączka Świątecznej Nocy

Sporo stresu, czasu i energii kosztują nas same przygotowywania do Świąt Bożego Narodzenia. Sprzątanie, gotowanie, bieganie po sklepach w poszukiwaniu prezentów, półproduktów do wypieków, a także ozdób, którymi przystroimy nasz dom. Jeśli dodamy do tego jeszcze miliony osób, które w tym samym momencie robią to samo co my (czyt. tłumy ludzi w sklepach i na ulicach)  + pośpiech (bo dzień nie tylko wg. kalendarza robi się jakiś taki krótszy), to mamy gotowy „pierwszy składnik” na świąteczny stres.

Komercjalizacja

Zapomnij o czasach, gdy każdy prezent cieszył. Skarpetki, majtki, czy woda po goleniu, jako niezbędny atrybut każdego polskiego Mikołaja już dawno odszedł w niepamięć. Już od początku listopada, tuż po Zaduszkach jesteśmy bombardowani promocjami i artykułami, które warto kupić z myślą o Bożym Narodzeniu. A prezentów do wyboru jest mnóstwo! Droższe, lepsze, większe, bardziej święcące, mega, super, wow…nie wygrasz tego wyścigu! Po pierwsze. Czy w ogóle warto brać w nim udział? Odpowiedź brzmi nie. Mały symboliczny, praktyczny prezent lub też brak prezentu jest lepszym rozwiązaniem. Lepiej wraz z rodziną złożyć paczkę potrzebującym. Wokół ciebie jest mnóstwo rodzin, które nie stać na zorganizowanie Wigilii (szlachetna paczka – Abena Polska). Rozejrzyj się. Który z twoich sąsiadów spędzi ten „radosny czas” samotnie? Wiesz ile jest domów opieki społecznej w Twojej okolicy? Czy masz świadomość ile szpitali, domów samotnej matki, czy hospicjum jest w Twoim mieście? Wspólne przygotowywanie prezentów dla potrzebujących bardziej uświadomi Ci czym są i czym powinny być Święta Bożego Narodzenia.

Kultywowanie tradycji

Bez znaczenia, czy jesteś katolikiem, czy ateistą w życiu każdego człowieka ważna jest tradycja, która kultywowana z pokolenia na pokolenie, pozwala nam pamiętać o tym kim jesteśmy. O tym co ważne w życiu, a nie tylko chwilowe i ulotne. Tak więc pokaż młodszym pokoleniom czym jest tradycja. Choinka, nie musi być duża i mega przystrojona, dzielenie się opłatkiem nie powinno przypominać składanie sobie życzeń urodzinowych, śpiewanie kolęd nie zawsze będzie wyglądało jak występ Sinfonia Varsovia i właśnie nie o to w tym wszystkim chodzi. Liczy się fakt, że w gronie ukochanych tworzycie wyjątkowy klimat radości i zadumy. Bo jesteście razem.

Przy Wigilijnym stole

W dniach tych warto spędzić czas wspólnie. Bez telewizora i włączonego komputera. Warto cieszyć się przebywaniem we wspólnym gronie. Nie wszyscy mają takie szczęście. Są osoby, chore, samotne i zapomniane. Móc spędzać Święta Bożego Narodzenia razem to ogromny przywilej. Pamiętajmy w tych dniach także o tych, którzy takiej możliwości nie mają. Co rok nakrywasz do stołu jeden talerz więcej, ale powiedz tak szczerze ile razy, ktokolwiek potrzebujący został zaproszony przez Ciebie do wigilijnej wieczerzy? Raz? Ani razu? Kolejna piękna tradycja, która jest kultywowana tylko i wyłącznie teoretycznie. Wspominając o stole warto pamiętać także, że Wigilia, to bardziej Święta dla duszy niż ciała, więc objadanie się i pijaństwo nie jest tym, o co w Bożym Narodzeniu chodzi.

„Święta, święta i po świętach”

Czas wspólnego świętowania z rodziną minie szybko. Te kilka wolnych dni przeminie bezpowrotnie. Ważne, żeby „nie zapchać Świąt” telewizorem, komputerem, czy jedzeniem, bo bez dwóch zdań, czas ten na pewno nie będzie świątecznym. A my zamiast cieszyć się tym okresem, z niezrozumieniem będziemy po raz kolejny mówić o sensie/bezsensie Świąt Bożego Narodzenia.

Dodaj komentarz