Boże Narodzenie – co, gdzie i jak?

Tuż za rogiem. Coraz bliżej. Jeszcze tylko kilka dni. Powoli da się wyczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Zaczynamy coraz częściej spoglądać w kalendarz, planować, szukać, rozglądać się za choinką, czy też rozmyślać o prezentach. Nie da się ukryć, że ten wyjątkowy okres jest dla wielu osób bardzo ważny i to nie tylko w Polsce. W tym wpisie na naszym blog Abena 50+ postaramy się przybliżyć zwyczaje świąteczne z innych krajów.

Dania

Z racji, że Abena jest duńską, rodzinną firmą, w pierwszej kolejności dwa słowa o zwyczajach, które są kultywowane u naszych koleżanek i kolegów w Danii. Daniem głównym jest pieczona gęś z jabłkami, ryż z cynamonem oraz budyń z ryżem, w którym schowany jest migdał. Kto go znajdzie będzie miał szczęście prze cały kolejny rok, a w nagrodę dostaje świnkę z marcepanu. Innym krajem w Skandynawii, w którym są ciekawe Bożonarodzeniowe zwyczaje jest Szwecja, gdzie np. nie śpiewa się kolęd, a tańczy wokół choinki. Natomiast daniem głównym jest rozmoczona, suszona ryba (iutfisk), galaretka wieprzowa i głowizna oraz pierniczki.

Co kraj, to obyczaj

Na wyspach w Wigilię króluje indyk i pudding. W Wielkiej Brytanii nie ma kolacji, a raczej uroczysty obiad, dopiero wieczorem dzieci wywieszają pończochy za okna lub drzwi, z nadzieją na prezent. To tutaj narodził się zwyczaj całowania pod jemiołą oraz wysyłania sobie świątecznych kartek. W Meksyku zaś pod sufitem zamiast jemioły wiesza się piniatę, czyli gliniane naczynie ze słodyczami, które potem jest rozbijane, a dzieci zbierają słodkości. Na stole króle natomiast wędzony dorsz z papryką. Podobnie w Hiszpanii. W Wigilię „króluje ryba”. Natomiast zamiast opłatka, Hiszpanie dzielą się chałwą.  Prezenty nie są wręczane w Boże Narodzenie, tylko dopiero 6. stycznia w Święto Trzech Króli. We Francji małe dzieci wierzą, że prezenty przynosi im mały Jezus, a nie Święty Mikołaj. W Rosji zaś zamiast Świętego Mikołaja jest Dziadek Mróz i jego pomocnica Śnieżynka, którzy wręczają dzieciom prezenty…ale dopiero w Nowy Rok.

W Grecji zaś nie stawia się choinki, na stole obok ryb powinien stać specjalnie wypieczony chleb oraz słodycze. We Włoszech stoły zastawione są tradycyjnymi ciastami – penettone i pandoro. Na Węgrzech danie główne to indyk, zupa rybna i rosół z kury oraz ciasto z makiem, które jest symbolem szczęścia w rodzinie.

Hej kolęda…

Śpiew, taniec i kolędowanie to nieodłączone elementy Świąt Bożego Narodzenia, które w wielu krajach są kultywowane. To w Austrii narodziła się piękna kolęda „Cicha noc, święta noc”, na Węgrzech organizowane są ogromne bale dla dzieci, czy rozpalane lampki i ogniska w Rosji, przy których się kolęduje. Ludzie w wielu krajach chodzą również do kościołów, gdzie odbywa się czuwanie przy żłobie i wspólne, radosne śpiewanie. Wszystkie domy są przystrojone, a na głównych placach miast i wsi stoi ogromna choinka z niezliczoną ilością świecących lampek.

…po prostu Boże Narodzenie!

Dodaj komentarz