A może nad morze?

Przed nami okres świąteczno-noworoczny. Kalendarz tak się ułożył, że można zaplanować sobie całkiem niezły wypoczynek. Warto zastanowić się nad spędzeniem zimy aktywnie, tym bardziej że jak co roku wigilijny stół będzie suto zastawiony. W zimie głównym miejscem docelowym najczęściej są góry. Jednak nad naszym polskim morzem może być równie atrakcyjnie i co najważniejsze zdrowo. Dlaczego?

Zima nad morzem to samo zdrowie

Po pierwsze zimno opóźnia starzenie się. Dzięki drżeniu włókna mięśniowe kurczą się i produkują ciepło. Energia potrzeba organizmowi do wprawienia mięśni w ruch pochodzi z tkanki tłuszczowej, tak więc można by rzec, że zimno wspomaga  także odchudzanie. Kolejny plus. Zimą giną wszelkie bakterie, roztocza a drzewa nie pylą się, więc samo zdrowie. Nad morzem panuje spora wilgotność, spore zmiany ciśnienia i porywisty wiatr, więc należy być dobrze przygotowanym do zimowych spacerów nad morzem. A klimat taki zalecany jest szczególnie osobom z problemami układu oddechowego, alergicy i chorujący na astmę. Natomiast istnym „lekkiej na całe zło” jest jod, który zima nad Bałtykiem jest wszechobecny. Warto dodać, że jod zalecany jest przede wszystkim osobom borykającym się z problemami niedoczynności tarczycy.

Nadmorski klimat dobry na wszystko

Wysokie ciśnienie panujące nad morzem jest korzystne dla niskociśnieniowców, pobyt zimą nad Bałtykiem generalnie wzmacnia naszą odporność, pomaga w leczeniu stanów zapalnych, oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza przemianę materii. Lekarze zalecają zimą także chodzenie boso po piasku – pomaga to na odleżyny. Dodatkowo niska temperatura jest źródłem endorfin, więc spacerowanie po plaży zimą jest jak najbardziej wskazane.

Przeciwskazania

W wpisie tym nie może zabraknąć wzmianki o osobach, które jednak powinny unikać zimowo-jesiennych spacerów brzegiem Bałyku. Nadczynność tarczycy, problemy z wysokim ciśnieniem, czy też choroby układu krążenia. Jeśli jesteś również reumatykiem, to zimowe spacery brzegiem morza nie są zalecane.

Dodaj komentarz