Święta – wyjątkowy czas!

Wyjątkowość Świąt Bożego Narodzenie, to w głównej mierze fakt, że są rodzinne. Wspólne przygotowania do wieczerzy, strojenie choinki, czy obdarowywanie się prezentami. W tych dniach czynności te stają się wyjątkowe, magiczne. Oddajemy się zadumie, melancholii i radości. Zapominamy o pracy, zwalniamy tempo życia, uświadamiamy sobie, że warto celebrować i cieszyć się chwilami spędzonymi z najbliższymi. I to właśnie jest magia Świąt Bożego Narodzenia. Są wyjątkowe, bo mamy z kim te chwile dzielić.

Nie tylko od święta…

Ważne zatem, abyśmy świętowali i cieszyli się rodziną każdego dnia, nie tylko w Święta. Wiemy, że jest to trudne. Praca, rodzina i liczne obowiązki sprawiają, że nie poświęcamy najbliższym tyle czasu i uwagi ile byśmy chcieli. Każdy dzień może być magiczny, nie czekaj do 24. grudnia.

Pomoc samotnym

Wśród nas jest wielu samotnych ludzi, których na co dzień mijamy na ulicy, czy na klatce schodowej mówimy dzień dobry. Pamiętajmy, że  nie ma nic gorszego dla osoby starszej niż samotność i opuszczenie. Również seniorzy, którzy czują się zapomniani przez najbliższych powinni otworzyć się na innych. Realizować się poprzez skupianie wokół siebie osób w podobnej sytuacji. W wielu miejscowościach organizowane są Wigilie dla osób samotnych i starszych. Jak pokazują statystyki, w okresie Świąt Bożego Narodzenia do szpitali i placówek pomocy trafia więcej osób starszych niż w inny dzień w roku. Dlaczego tak się dzieje? To ich jedyna okazja, aby ktoś samotną osobą się zaopiekował i zajął. Smutne, ale prawdziwe. Osoby, te chcą czuć się potrzebne, nie chcą spędzać Świąt samotnie. Sprawmy, aby w tym roku ta smutna statystyka zmniejszyła się.

Pomoc potrzebującym

Wiele rodzin i osób zmaga się każdego dnia z problemami. Święta to znakomita okazja, aby pomóc potrzebującym. Okazją jest choćby program „Szlachetna paczka”, który wspiera co roku potrzebujących (zobacz). Ale każdy z nas może samemu przygotować „szlachetną paczkę”. Sam wiesz najlepiej, kto w Twojej okolicy jest potrzebujący, dla kogo ważniejsze niż materialne rzeczy, jest miłe słowo, rozmowa, czy poświęcony czas. Wszystko zależy od Ciebie.

 

„Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”
– Thomas Jefferson

Dodaj komentarz