Czy politycy przypomną sobie o seniorach?

Wybory parlamentarne w Polsce bez wątpienia przetasowały scenę polityczną. Po ośmiu latach rządzenia odchodzi PO, a po raz pierwszy w historii Polski jedna partia uzyskała większość do samodzielnego rządzenia. Czy PiS zrealizuje obietnice wyborcze? Czas pokaże. Ważniejsze jest dla nas, czy w końcu ktoś rozsądnie zatroszczy się o potrzeby seniorów. W artykule tym odsuwamy na bok politykę, przedstawiamy tylko krótki zarys tego, co w najbliższej przyszłości może się wydarzyć i jak wpłynie, to na życie osób starszych w kraju nad Wisłą.

Obietnice

W kampanii wyborczej PiS mówiło o zagwarantowaniu osobom po 75. roku życia darmowych leków. Kolejnym problemem, z którym zmagają się seniorzy w Polsce, to dostępność lekarzy specjalistów. Często na operacje, czy zabieg czeka się miesiącami, a pacjent traktowany jest  jak „zło konieczne”. Kandydatka na premiera Beata Szydło wspominała także o wzroście emerytur. Waloryzacja najniższych świadczeń z procentowej na mieszaną. Bez wątpienia są to priorytety.

Co z NFZ-etem?

Jeśli PiS zdecyduje się na likwidację całego NFZ, a nie jedynie zamknięcia centrali w Warszawie, przy jednoczesnym przeniesieniu oddziałów wojewódzkich pod zarządzanie wojewodów, to bez wątpienia będzie to spora rewolucja w służbie zdrowia. Oznacza to koniec kontraktowania usług zdrowotnych w placówkach, a pieniądze mają trafiać przede wszystkim do publicznych ośrodków zdrowotnych. Co zatem z sektorem prywatnym, szczególnie w szpitalnictwie i opiece ambulatoryjnej? Bardzo ważne, że nowy rząd chce postawić na medycynę rodzinną. Zgodnie z regułą Pareto, 80% zadań wymaga zaledwie 20% środków będących w dyspozycji. Stawiając na usługi podstawowe, znacznie bardziej poprawimy opiekę nad seniorami, niż kierując pacjentów na usługi wysokospecjalistyczne, które są bardzo drogie. Generalnie polska służba zdrowia potrzebuje większych pieniędzy. Mowa tu również o opiece paliatywnej, dofinansowaniu do działalności instytucji użyteczności publicznej, czy też zniżkach i ulgach. Seniorzy potrzebują pomocy naszego Państwa, problemów jest mnóstwo.

Czas realizacji

Od wielu lat służba zdrowia to nierozwiązywalny problem. Przy okazji każdej kampanii osobom starszym obiecuje się postulaty, które z czasem nie zostają zrealizowane. Seniorzy zaś przez kolejne lata zostają z tymi samymi problemami. Czy tym razem będzie inaczej? Czas pokaże.

Dodaj komentarz