Korzyści z treningu zdrowotnego

Starzenie się jest to proces fizjologiczny powodujący nieodwracalne zmiany narządowe w naszym organizmie. Jednak działania prozdrowotne i profilaktyczne mogą korzystnie wpłynąć na opóźnienie procesu starzenia się, utraty samodzielności, czy też  pojawienie się chorób i schorzeń. Dlatego też tak ważne jest podejmowanie przez osoby starsze różnych form aktywności fizycznej, po to aby walczyć o zachowanie sprawności fizycznej i psychicznej.

Ruch to zdrowie

Starzenie się jest to proces fizjologiczny, który ma istotny wpływ na układy i narządy, no i co najważniejsze sprzyja powstawaniu wielu chorób. Każdy ma inne tempo i poziom zachodzących zmian, ale dzięki regularnym ćwiczeniom proces starzenia może zostać spowolniony. Regularny trening fizyczny korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz na zmiany zachodzące w układzie krążenia. Wraz z wiekiem ciśnienie tętnicze zwiększa się, tak więc u seniorów podczas wysiłku fizycznego można zaobserwować mniejszą siłę skurczów serca, wyższe ciśnienie tętnicze i zwiększony opór naczyniowy. Regularne treningi obniżają ciśnienie tętnicze, zwiększają podatność komór i objętość wyrzutową serca, zmniejszają sztywność tętnic i obciążenie następcze, a także pozytywnie działają w przypadku zaburzeń krążenia obwodowego. Jak widać jest tego sporo! Mało? Dzięki ćwiczeniom fizycznym osoby z chorobą niedokrwienna serca zmniejszają ryzyko ostrych incydentów sercowych.

Nie tylko serce…

Ruch, to nie tylko serca, ale również układ kostny. Aktywność fizyczna wzmacnia kości, zwiększa smarowanie stawów i zapobiega powstawaniu zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających. Ruch poprawia również elastyczność tkanek okołokostnych. I tu dochodzimy do inkontynencji. Z wiekiem następuje spadek sprawności i wydolności fizycznej. Jednak aktywność fizyczna i trening siłowy może opóźniać te nieuchronne procesy.

Układ nerwowy

Tak. Aktywność fizyczna ma również niebagatelne znaczenie na nasz układ nerwowy. A ma to związek z aktywnością mięśni szkieletowych. Co tu dużo mówić. Dzięki ćwiczeniom fizycznym poprawia się nastrój każdego, nie tylko seniora.

…a co z układem oddechowym?

Korzyści dotyczą poprawy wentylacji oddechowej, ruchomości klatki piersiowej, pogłębienia wdechu, czy też elastyczności mięśni oddechowych. Ćwiczenia fizyczne poprawiają tolerancję wysiłku oraz zmniejszają duszność i poprawiają wentylację płuc.

Seniorze rusz się!

Po krótce przedstawiliśmy plusy aktywności fizycznej. Systematyczne ćwiczenia powinny być naszym stylem życia, z którego czerpiemy wymierne, zdrowotne korzyści. Ważną rolę w motywowaniu osób starszych do treningów odgrywają rodzina, najbliżsi i przyjaciele. Seniorze. Nie tyle co warto, ale trzeba prowadzić regularne ćwiczenia fizyczne!

Dodaj komentarz