Zaopiekuj się rodzicami

Gdy Twoja mama i tata, sprawni do tej pory, na starość potrzebują pomocy, nie poddawaj się, tylko weź sprawy w swoje ręce i postaraj się tak zorganizować dom i życie wszystkich domowników, aby seniorzy czuli się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Komfort wszystkich domowników

Zanim przywieziesz schorowanych rodziców, usuń z mieszkania lub domu wszystkie zbędne sprzęty. Seniorzy nie są już tak sprawni ruchowo, jak wcześniej, więc trudno będzie im balansować pomiędzy komodą i łóżkiem. Zapobiegnie to  obijaniu się naszych rodziców o meble. A siniaki i otarcia są nie przyjemne i mogą w tym wieku dłużej się goić. Jeśli nasz rodzic porusza się za pomocą wózka lub balkonika, tym bardziej wolne miejsce będzie potrzebne do przemieszczania się po mieszkaniu lub domu. Ważne jest także podłoże. Śliskie podłogi, ruchome dywany mogą być nie lada wyzwaniem i zagrożeniem dla osób starszych. W łazience zaopatrz się w matę poślizgową, dodaj do wanny lub pod prysznic krzesełko i rączki do chwytania się. Ułatwi to seniorom bezpieczne dbanie o higienę osobistą. Co prawda rączki i uchwyty można zamontować także przy schodach i w pokoju przy łóżku, bez wątpienia ułatwiają życie osobom starszym.

Komfort seniora

Warto zadbać, oczywiście w miarę możliwości, o oddzielny pokój dla seniora. Osoba starsza potrzebuje dużo spokoju i odpoczynku. Dobrze jeśli tuż obok jest łazienka, a nie np. na innym piętrze. Dobrym rozwiązaniem jest także oświetlenie małymi lampkami (LED) drogi z pokoju do łazienki, tak aby senior miał komfortową sytuację w nocy. Kolejnym ważnym punktem jest łóżko dla seniora. Dobrze, jeśli jest regulowane i na wysokości kolan. Obok postaw lampkę, szafkę. Unikaj zagracania tego pomieszczenia. Wszelkie produkty do higieny, artykuły medyczne, czy produkty do inkontynencji (jak prześcieradła jednorazowe, podkłady, czy pieluchomajtki – sprawdź ofertę firmy Abena Polska na stronie), trzymaj w oddzielnym pomieszczeniu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Osoba starsza nie jest już tak szybka w swoich ruchach i zachowaniem, należy zatem być bardziej cierpliwym i wyrozumiałym. Dbaj zawsze o to, aby senior czuł się doceniany i dowartościowany. No i musisz troszczyć się o rodziców, tak jak oni troszczyli się o Ciebie, a nawet bardziej. Organizuj seniorowi czas wolny, zajęcia ruchowe, odpowiednią dietę i troszcz się o rozwój umysłowy. Internet, rozmowy, książki dyskusje. Nuda może błyskawicznie uczynić spustoszenie w głowie seniora, warto zatem zadbać o tę sferę ludzkich potrzeb. Wszak to są Twoi rodzice! Zawdzięczasz im wszystko.

Dodaj komentarz