Znajdź chwilę dla siebie

Odpoczynek, czyli spokój, możliwość odreagowywania, chwilka samotności i zapomnienia. Nic nie robić, o niczym nie myśleć, nic od siebie nie wymagać i nic nie musieć, choć przez chwilę. Czasem krótka drzemka. Po prostu odpoczynek. Dlaczego odpoczynek, jest tak ważny jeśli mówimy o higienie psychicznej? Sprawdź nowy wpis na blogu firmy Abena Polska.

Dobre samopoczucie

Odpoczynek jest zalecany i wskazany nie tylko seniorom, ale ludziom w każdym wieku. Jest to elementem higienicznego trybu życia i naturalną potrzebą każdego żywego organizmu. Jest czas na aktywność zawodową, społeczną i towarzyska, ale zawsze trzeba znaleźć czas na odpoczynek i co ważne umieć umiejętnie odpoczywać. Senior powinien odpoczywać, w taki sposób w jaki jest dla niego wygodnie. Drobne porządki na działce, czytanie książek, czy spacery. Nie możemy robić nic na siłę, czy też iść za trendami. Często już osoby starsze nie mogą pozwolić sobie na zbyt aktywny odpoczynek, bo po prostu jest to dla seniorów męczące. Wszystko zależy od nas samych. Nie zmuszajmy się do „odpoczynku pod innych”, jeśli mamy ochotę na „nic nie robienie”, to w taki właśnie sposób zaplanujcie sobie czas wolny. To jest właśnie Twój czas wolny! Musimy odpocząć nie tylko Twoje ciało, ale również i umysł. Więc, mów głośno i wyraźnie nie, gdy chcesz samemu odpocząć. Zapomnij o przyjaciołach, rodzinie, czy wnukach na kilka dni. Nic się nie stanie, a Ty znajdziesz chwilę spokoju, aby nabrać dobrego samopoczucia.

Relaks, relaksowi nie równy

Czasami człowiek potrzebuje trzech dni na wycieczce z przyjaciółmi, innym razem będę to trzy tygodnie, które pozwolą nam na kompletny relaks i zapomnieniu o codziennych sprawach. Nie można kazać organizmowi odpoczywać. Problem w tym, że głowa zawsze wraca myślami do tego co robiliśmy, czy powinniśmy zrobić. Są jeszcze wyrzuty sumienia, że nic nie robimy, ale że nasi najbliżsi w tym momencie muszą pracować i zajmować się dziećmi, a my odpoczywamy. Złe podejście. Seniorze, musisz nauczyć się dbać o swoje samopoczucie i szanować swój wolny czas. Ile razy brałeś/brałaś wolne, a czas poświęciłaś/eś na np. bawienie wnuków? A potem byłaś/eś jeszcze bardzie zmęczona/y niż przed urlopem.

Takie myślenie wynika z poczucia obowiązku i wyrzutów sumienia jeśli nie pomożemy. Owszem pomagajmy, ale rozmawiajmy z naszymi dziećmi, że również potrzebujemy odpoczynku. Szczera rozmowa wszystko wyjaśni, nie trzeba będzie potem zadręczać się, że zachowaliśmy się egoistycznie.

Odpoczynek, zabawa i praca nad sobą

Higiena psychiczna każdego człowieka jest uzależniona w stopniu równym od tych trzech pojęć: odpoczynku, zabawy i pracy nad sobą. Problem w tym, a może raczej in plus polega na tym, że nie da się jasno rozróżnić, czy dana czynność jest dla człowieka relaksem, nauką, czy zabawą. Przykładem niech będzie czytanie książki, czy tak bardzo lubiane w Polsce przez seniorów „roboty na działce”. Seniorzy często poświęcają dużo czasu i zdrowia na prace ogrodowe i nie tylko liczą na korzyści materialne (produkty), ale również sprawia im to ogromną satysfakcję. Ruch, świeże powietrze, praca bez pośpiechu, własne tempo i plan. Cóż chcieć więcej? Warto zatem odpoczywać według własnego sumienia i potrzeb. Wtedy naprawdę odpoczywamy.

Dodaj komentarz