Somatyczne i psychologiczne problemy osób starszych

We wcześniejszych wpisach na blogu Abena 50+ pisaliśmy o wielu problemach, z którymi muszą sobie radzić osoby starsze. Wspominaliśmy o inkontynencji, problemami z nietrzymaniem moczu, przerostem prostaty u mężczyzn, czy mięśniami Kegla u kobiet. Poniżej postaramy się zdiagnozować główne problemy somatyczne i psychologiczne osób starszych.

Problemy psychologiczne

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszą i najlepszą relacją jest małżonka i mąż, których współżycie jest harmonijne. Kiedy mogą wspólnie spędzać czas i chętnie dzielą się ze sobą wydarzeniami. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, to relacje rodzice-dzieci zawsze schodzą na drugi plan. Gorzej, gdy senior nie ma partnera/partnerki. Badania pokazują, że często osoba starsza, która posiada grono przyjaciół i znajomych, z którymi chętnie spędza czas, czuje się mniej izolowana i samotna, niż senior mieszkający z rodziną. Coś w tym jest, prawda? Więcej. Kontakty rodzinne są zamiennikiem do kontaktów poza rodzinnymi. Mało tego, nie tylko seniorzy mogą czuć się samotni. Obecnie często ludzie młodzi i młodzież czują się izolowana, niezrozumiana i wykluczona. W przypadku seniorów dochodzi jeszcze jeden czynnik, który ogranicza częstotliwość kontaktów społecznych, a mianowicie praca. A konkretnie jej brak. Senior nie chodzi już do pracy, a emerytura, to już nie to samo. Drugi czynnik, to ograniczenia. Dlatego tak ważny jest trening fizyczny i psychiczny organizmu, z tym zastrzeżeniem, że powinien mieć on miejsce w wieku 20, czy 30 lat, a nie gdy już jesteśmy dawno po sześćdziesiątce.

Postrzeganie nas przez innych

Osoby starsze w przeciwieństwie do młodszych pokoleń są postrzegane jako mniej sprawne, upośledzone ruchowo i psychiczne (często słusznie), jednak nie można dać się zmarginalizować do takich uogólnień. Seniorzy często posiadają umył bardziej chłonny niż 30,40-latkowie, a co ważne mogą się jeszcze uczyć i rozwijać. Dlatego senior nie powinien dać sobie wmówić, że jest mniej potrzebny, nawet jeśli organizm nie jest już tak sprawny, jak kiedyś. I tu przechodzimy płynnie do problemów somatycznych osób starszych.

Problemy somatyczne

Problemy, a także zaburzenia somatyczne występują u osób w różnym wieku, również seniorzy narzekają na permanentny ból i dyskomfort. W tym przypadku diagnoza jest prosta, starzenie się organizmu. Osoba starsza zmienia się w każdej sferze, nie tylko cielesnej, ale również zmysłowej. Zaburzenia akomodacji, jaskra, zaćma, Alzheimer, choroby serca, rak, cukrzyca, zawały, choroby naczyń mózgowych, czy zapalenie płuc to częste objawy i problemy wieku starczego. Jeśli dodamy do tego również problemy z nietrzymaniem moczu (produkty do inkontynencji, tj. pieluchomajtki, majtki chłonne dostępne są w ofercie firmy Abena Polska na stronie), przerost prostaty u mężczyzn, czy też osłabienie mięśni Kegla u kobiet, to mamy pełen obraz problemów somatycznych, z którym mogą borykać się seniorzy. Jakość życia osób z chorobami przewlekłymi zależy przede wszystkim od wieku, rodzaju i czasu trwania schorzenia. Wraz ze zmianami zachodzącymi we współczesnym świecie, mowa tu przede wszystkim o wydłużeniu się życia, również i medycyna musi dostosowywać się do nowych warunków. Osoby starsze stanowią sporą część populacji i żyją coraz dłużej, więc należy w odpowiedni sposób zająć się problemami somatycznymi i psychologicznymi seniorów. Medycyna holistyczna stara się  uzdrowić pacjenta w wymiarze nie tylko fizycznym ale także emocjonalnym i duchowym. Na zmiany spowodowane procesem starzenia się należy patrzeć szerzej, leczyć zaś kompleksowo.

Temat długi, jeszcze na pewno na naszym blogu Abena Polska 50+ będziemy wracać do tego zagadnienia.

Dodaj komentarz