Jak leczyć i zapobiegać odleżynom?

Odleżyny mogą powstać na naszej skórze nawet w ciągu kilku godzin. To problem nie tylko osób obłożnie chorych, które miesiącami leżą w łóżku. Z odleżynami mogą mieć kłopoty ludzie w każdym wieku. Co należy robić, aby uniknąć problemów skórnych oraz jak sobie radzić, gdy na naszym ciele już pojawią się odleżyny?

Niedokrwienie

Odleżyny powstają w wyniku długotrwałego ucisku, hamującego prawidłowy przepływ krwi w organizmie. Ucisk ten powoduje uszkodzenie skóry, tkanek i kości. Problem pojawia się w miejscach, które stale są narażone na ucisk. Jeśli cały czas leżymy na plecach, odleżyny mogą pojawić się przy kręgosłupie, gdy śpimy na boku, dolegliwość uwidoczni się w okolicach stawu biodrowego. Oczywiście nasze ciało w trakcie snu, mniej więcej co kwadrans nieświadomie zmienia pozycję, aby uchronić nas przed m.in. odleżynami. Więc problem ten dotyczy bardziej osób chorych, leżących w łóżku. Coraz słabiej dopływająca krew sprawia, że w miejscu narażonym na odleżyny pojawia się ból i niewielki obrzęk. Z czasem skóra staje się coraz bardziej wrażliwa. W tym momencie powinniśmy zgłosić się do lekarza. Nie warto lekceważyć objawów. Stan naszej skóry trzeba kontrolować. Kiedy dojdzie już do uszkodzenia skóry (otarcie, pęcherz, wrzody), a zmiany z czasem zacząć się pogłębiać, to niedokrwiona tkanka zaczyna obumierać. Następnie tkanka staje się żółta, potem brązowa i dochodzi o rozległych uszkodzeń skóry.

Odleżyny trudniej leczyć, niż zapobiegać ich powstawaniu

Im gorszy stan naszej skóry, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia odleżyn. Szczególnie w okolicach gdzie kości znajdują się płytko pod skórą. W grupie ryzyka są przede wszystkim diabetycy, osoby niedożywione, starsze i z zaburzeniami krążenia krwi. Do powstania odleżyn przyczynia się także zawilgocenie skóry (inkontynencja – nietrzymanie moczu), czy też brak higieny. Widać w tym przypadku jak bardzo osoby z NTM są narażone na odleżyny. Warto zatem stosować pieluchomajtki. Dobrym rozwiązaniem są produkty firmy Abena Polska: Abri-Form Premium, Delta Form i Delta-Form Air Plus, które oddychają na całej powierzchni oraz posiadają miękkie barierki chroniące przed wyciekaniem. Warto także zastanowić się na podkładami, prześcieradłami i pokrowcami na materace, które chronią łóżko przed objawami inkontynencji. Produkty można kupić w sklepie internetowym Abena Polska na stronie.

Osoby chore, leżące w łóżku

Kiedy tkanka obumrze i zacznie dochodzić do rozległych uszkodzeń, wtedy jest bardzo trudno leczyć skórę. Dlatego tak ważne jest działanie profilaktyczne. Co jednak z osobą chorą, leżącą ciągle w łóżku. Jak zapobiegać występowaniu odleżyn? Po pierwsze należy sprawdzać dwa, trzy razy dziennie skórę chorego. Co godzinę, dwie zmieniaj pozycję leżącego. Kup materac przeciwodleżynowy oraz środki zabezpieczające przed uciskiem, często zmieniaj bieliznę i pościel, masuj miejsca narażone na odleżyny oraz pielęgnuj skórę. Warto również zadbać o odpowiednia dietę bogatą w witaminę C, cynk i białko.

Odleżyny leczy się przy stałej konsultacji z lekarzem. Warto kontrolować stopień rozwoju problemu, gdyż nie wykluczone, ze lekceważenie problemu może wiązać się za zabiegiem chirurgicznym.

Jedna uwaga do wpisu “Jak leczyć i zapobiegać odleżynom?

 1. Abena posiada w swojej ofercie preparat Activ gel, który idealnie działa na skórę poprzez stymulowanie i poprawianie krążenia krwi, np. u obłożnie chorych. Nadaje się do oklepywania leżącej osoby, jako profilaktyka przeciw odleżynowa.
  Skład:
  Aqua
  Alcohol Denat.
  Propylene Glycol
  Mentha Arvensis Oil
  PEG-40 Hydrogenated Castor Oil
  Carbomer
  Triethanolamine
  Eucalyptus Globulus Oil
  Menthol
  Limonene

Dodaj komentarz