Zdrowy sen seniora

Jak spać, aby się wysypiać? Czy osiem godzin snu w zupełności wystarczy naszemu organizmowi? Czy warto czasami zdrzemnąć się w ciągu dnia? Czym jest bezsenność i jak sobie z tym problemem radzić? Poniżej kilka porad z naszego bloga Abena 50+, o tym jak spać, aby się wysypiać!

Nie długość, a jakość ma znaczenie

Nie długość snu, a jego jakość sprawia, że jesteśmy wypoczęci, nie czujemy się znużeni, a nasz organizm czuje się dobrze i jest w pełni zregenerowany. Nie jest zatem powiedziane, że należy spać 8 godzin dziennie. Niektórzy śpią dłużej i czują się mniej wypoczęci, niż osoby które spały np. tylko 5 godzin. To w jakości snu tkwi klucz.

Gdzie i jak śpimy ma znaczenie

Bez wątpienia gdzie i na czym śpimy ma znaczenie. Oczywiście czasem bywa tak, że jesteśmy tak zmęczeni, ze możemy zasnąć gdziekolwiek. Ważne jednak, aby zadbać o odpowiedni materac do swojego łóżka. Warto pamiętać, że zbyt twardy materac może wzmagać problemy z kręgosłupem, napinać mięśnie, co powoduje że krew nie może swobodnie krążyć w naciskanych miejscach. Jeśli mamy do czynienia z bólem w okolicach kręgosłupa w nocy i tuż po przebudzeniu należy wybrać średnio twardy materac. Komfort jest najważniejszy.

Problemy ze snem

Głównym problemem może być bezsenność, która występuje szczególnie na tle emocjonalnym, związana ze stresem, problemami w rodzinie i radzeniem sobie ze starością. Innym problem wynikającym z niemożliwości zasypiania w nocy, to popołudniowe drzemki. Jeśli nie masz DSPS (zespół opóźnionego zasypiania i budzenia się), to drzemki po południu nie powinny Ci szkodzić, a wręcz przeciwnie. Jeśli organizm domaga się snu, nie opieraj się. Po krótkim śnie, będziesz miał/miała więcej siły i energii na drugą połowę dnia.

Wysiłek fizyczny wzmaga sen

Tak, to prawda ale jeśli tylko wtedy gdy położymy się spać po dwóch, trzech godzinach od wysiłku fizycznego. Nordic walking, czy spacer pobudza nasz organizm, więc musi minąć trochę czasu zanim spadnie temperatura naszego ciała.

Sen jest bardzo ważny. Niektórzy lubią spać dłużej, inni zaś krócej. Nie ma w tym nic dziwnego. Po prostu, zaspakajaj swój organizm.

Dodaj komentarz