Starość radość

„Starość nie radość”. Po pierwsze, drugie i trzecie, wyrzuć ten zwrot ze swojego słownika! Świadomość upływającego czasu, ciągła troska o bliskich, utrata sprawności fizycznej, siwe włosy i coraz więcej zmarszczek. Zdecydowanie, to nie są powody do zamartwiania się. Warto spojrzeć z optymizmem na starość i czerpać z tego okresu pełnymi garściami. Jak to robić?

Pogodzić się z…

…upływem lat. Czas biegnie szybko i nieubłaganie, więc nie ma co wracać do minionych dni i lat, tylko patrzeć do przodu. Senior nie może stale żyć wspomnieniami i życiem innych. To ważne, aby mieć obok siebie bliskich i rodzinę, ale warto w wieku 50+ być troszkę egoistą i wygospodarować dla siebie więcej wolnego. Nic się nie stanie jak jeden weekend w miesiącu nie „weźmiemy na przechowanie wnuka”, czy też nie pojedziemy na działkę. Warto robić rzeczy, na które wcześniej nie było czasu, pieniędzy, czy też ochoty. Warto spełniać swoje pasje i marzenia.

Pozbyć się strachu

Bez wątpienia każdy z nas odczuwa strach przez starością. Z licznych ankiet i badań wynika, że ponad 80% ludzi na świecie odczuwa strach przed starością, a ponad 90% młodzieży samo słowo „starość’ kojarzy się negatywnie. Jedynie z chorobami i brakiem sprawności fizycznej. Pytanie kim jest osoba starsza? Za takową uważamy ludzi po 75 roku życia, więc osobom z przedziału wiekowego 50+ do tej granicy jeszcze sporo czasu. Zatem zamiast zadręczać się i myśleć o starości weź sprawy w swoje ręce.

Aktywność, czyli przedłużenie życia

Recept na długowieczność jest sporo. Osoby po 90. roku życia pytanie jak się dożywa takiego wieku najczęściej mówiły, że to zasługa sprawności fizycznej, odpowiedniego odżywiania się, miłości ukochanego oraz pogody ducha. Seniorzy lubią czuć się potrzebni i warto czasem pomóc im tak właśnie się czuć, jednak nie zapominajmy, żeby znaleźli czas na realizacje swoich zajęć. Nordic walking, jazda na rowerze, pływanie, czy gimnastyka bez wątpienia zawsze wyjdą seniorom na plus. A seks? Nie rezygnujcie z tej przyjemności! Nie zawsze musi to być stosunek, czasami wystarczą tylko pieszczoty i czułości.

Aktywność także, ta psychiczna. Dlaczego senior nie miałby mieć smartfona, tabletu czy nie mógłby „serfować po sieci”? Nie ograniczajcie się i nie zniechęcajcie w stosunku do nowych technologii. Nawet nie wiecie ile radości może sprawić wysłany przez babcię MMS, czy zrobione selfie. Ogromnie wiele! Zarówno wnukom, jak i samej seniorce. Dobrze jeśli osoba starsza zaangażuje się w życie rodziny, pozwoli to poczuć się potrzebnym i uświadomi, że wiek nie ma znaczenia. Więcej o poradach dotyczących zdrowego odżywiania, czy też aktywności fizycznej na stronie Abena Polska.

Młodym być

Mamy tyle lat na ile się czujemy i to tylko od nas zależy, jak będzie wyglądała nasza tytułowa starość radość. Dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej. Zadbać o zdrowy tryb życia, lepsze odżywianie i pogodę ducha. Wszystkie nowe wyzwania są przed Tobą. Za Tobą zaś doświadczenie i mądrość życiowa, z którą wchodzisz w piękny wiek seniora.

Dodaj komentarz