Odzyskaj kontrolę nad swoim pęcherzem

Problem nietrzymania moczu z wiekiem nasila się, a objawy są coraz bardziej dokuczliwe. NTM dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przerost gruczołu prostaty, czy też obciążenie spowodowane porodem. Natura w przypadku niekontrolowanego oddawania moczu nie oszczędziła żadnej z płci. Problem ten może mieć bezpośrednie skutki fizyczne tj. tworzyć infekcje i stany zapalne, ale najbardziej podatna na zaburzenia jest psychika tj. wstyd, zmartwienie, a w konsekwencji depresja. Dlatego tak ważne, jest abyśmy przejęli kontrolę nad mimowolnym oddawaniem moczu, nim nie jest jeszcze za późno.

Być świadomym

Po pierwsze należy wiedzieć, czym jest inkontynencja, jakie są rodzaje niekontrolowanego oddawania moczu (o tym na stronach Abena Polska) oraz co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Jeśli już zaznajomimy się z tą wiedzą, warto zastanowić się nad radzeniem sobie z objawami. Czy słyszałaś/słyszałeś o pieluchomajtkach? Wiesz co to są majtki chłonne, czy też podkłady jednorazowego użytku? Jeśli nie, to zdecydowanie musisz nadrobić braki w wiedzy?

Inkontynencja

Wyróżnia się inkontynencję moczową i kałową. Tą pierwszą dzieli się na stresową, parcia, mieszaną, ciągłą i nocną oraz z przepełnienia i neurogenną. W przypadku każdej z nich inne są przyczyny, ale problem leży albo w naszej głowie, albo w słabościach fizycznych organizmu. W przypadku pęcherza ogromne znaczenie mają mięśnie dna miednicy, a słabe i nietrenowane przez lata, tracą swoje zdolności. W przypadku kobiet sporym obciążeniem dla mięśni Kegla jest poród. Słaby pęcherz nie trzyma ciśnienia w cewce moczowej. W przypadku OAB, czyli pęcherza nadreaktywnego mamy do czynienia z wydalaniem moczu w drodze do łazienki. Przyczyn może być kilka, ale najczęstsze diagnozy są, te o podłożu nerwowym i mięśniowo-nerwowym. U mężczyzn częściej niż u kobiet występuje również inkontynencja z przepełnienia, która spowodowana jest tym, że skurcze mięśni pęcherza moczowego są bardzo słabe, a cewka jest zapchana. W rezultacie czego pęcherz nigdy nie jest opróżniony do końca.

Lecz się sam

Każdy przypadek nietrzymania moczu lub stolca jest inny. Na innym etapie również jest zdiagnozowany, inne są objawy. Zatem tak ważna jest świadomość problemu, o której wyżej piszemy. Operacja i leczenie farmakologiczne to ostateczność. Sama/sam możesz zadbać o swój organizm. Po pierwsze: należy wzmocnić mięśnie dna miednicy. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Więcej na stronie Abena Polska. Po drugie, staraj się kontrolować swój pęcherz. Od najmłodszych lat uczono nas, aby wstrzymywać się przed pójściem do łazienki. Warto również nie chodzić do toalety zbyt często i opróżniać się, ale tylko wtedy gdy pęcherz jest pełny. To nauczy nasz mózg i pęcherz odpowiednich nawyków. Warto również unikać spożywania kofeiny oraz zdrowo się odżywiać.

W leczeniu pomocne są również środki absorpcyjne, które nie tylko pomagają nam radzić sobie z objawami, ale również są ważnym elementem psychologicznym. Kiedy wiemy, że pieluchomajtka, czy wkładka higieniczna spełnia swoje zadanie, daje nam to komfort i bezpieczeństwo, którego tak bardzo potrzebujemy. Warto zatem zapoznać się z ofertą wiodącego producenta produktów na nietrzymanie moczu, czyli firmy Abena Polska, która ma w swoim portfolio sporo do zaoferowania osobom zmagającym się z problemem inkontynencji.

Dodaj komentarz