Inkontynencja. Gdy mamy do czynienia z osobą ze znacznym stopniem upośledzenia umysłowego lub ruchowego.

Jak należy postępować w przypadku osób, których ruchy są ograniczone? Co z osobami, które nie mogą samodzielnie zmieniać pozycji? Jak pielęgnować i myć ciało? Co z mimowolnym nietrzymaniem moczu i stolca, czy pieluchomajtki wystarczą? Czy są inne środki absorpcyjne warte polecenia? Jak przemieszczać osobę ze znacznym stopniem upośledzenia umysłowego i ruchowego? No i najważniejsze, jak w takiej sytuacji radzić sobie z inkontynencją?

Zadbać o odpowiednie warunki

Bezpieczeństwo najważniejsze. Niezależnie, czy osoba ze znacznym upośledzeniem ruchowym jest na wózku inwalidzkim, czy też leży w łóżku, priorytetem powinno być dla nas bezpieczeństwo. Jak mamy to rozumieć? Wokół łóżka powinno być sporo wolnej przestrzeni, warto zatem wynieść do innego pokoju meble i szafki, które tylko przeszkadzają. Podobnie w przypadku przemieszczania się wózkiem. Zróbmy sporo wolnej przestrzeni. Co do specjalistycznego sprzętu. Często bywa kosztowny, warto zatem postarać się o dofinansowanie, refundacje lub inne bonusy z instytucji państwowych i fundacji, które po prostu odciążą nasz budżet. Każda pomoc finansowa jest ważna, więc należy jej szukać. Wracając do łóżka. Powinno być wyposażone w odpowiedni materac, prześcieradła i podkłady.

Inkontynencja

Objawy inkontynencji u osób z ograniczeniami ruchowymi i umysłowymi są normą, ale można ułatwić sobie codzienne czynności pielęgnacyjne, jeśli wykorzystamy kilka prostych rozwiązań. Prześcieradła jednorazowe Abri Bed marki Abena zbudowane są z jedno lub dwuwarstwowej bibuły, celulozy typu Airlaid oraz folii polietylenu, co gwarantuje sporą chłonność, przy zachowaniu komfortowego użytkowania. Warto również stosować wielorazowego użytku podkłady Abri Soft, które można prać nawet 300 razy. Jednorazowe podkłady Abri Soft, Abri Soft Superdry oraz Abri Cell wyposażone są w superabsorbent, który wchłania wilgoć, zaś miękka włóknina nie podrażnia skóry osoby z NTM. Co w przypadku, kiedy chory cały czas leży w łóżku ma ogromne znaczenie, gdyż m.in. nie powoduje powstawania odleżyn.

Wygodne leżenie i siedzenie

W przypadku osób, które nie poruszają się, należy wyposażyć łóżko we wszelkiego rodzaju wałki, podpórki i poduszki, które pomagają prawidłowo ułożyć chorego. Ważne, aby asortyment ten był z dość twardego materiału, gdyż po czasie może zmieniać kształt i po prostu ubijać się, co wpływa niekorzystnie na pozycję leżącego. W przypadku gdy chory korzysta z wózka inwalidzkiego należy stosować klin podpierający plecy, szerokie oparcia dla rąk, a pod nogi jeśli jest taka potrzeba mały stołeczek.  Wskazane jest stosowanie poduszek przeciwodleżynowych oraz pieluchomajtek lub majtek chłonnych. Produkty te są cienkie, przewiewne i gwarantują komfort użytkowania. Pieluchomajtki firmy Abena oddychają na całej powierzchni, mają barierki chroniące przed przeciekaniem oraz nie zawierają lateksu, co sprawia, że osoba korzystająca z nich nie musi obawiać się alergii, podrażnień skóry , czy też odleżyn.

Inkontynencja u osób z ograniczona swobodą ruchową i umysłową jest równie uciążliwe i dyskomfortowe, co u osoby sprawnych fizycznie. Warto zatem zadbać o dobre samopoczucie i psychiczną higienę poprzez stosowanie pieluchomajtek, majtek chłonnych, materacy i prześcieradeł. Ułatwia to także wykonywanie codziennych czynności osobom, które opiekują się chorym.

Dodaj komentarz