Inkontynencja – alfabet (cz.2)

Dzięki pierwszej części przewodnika po inkontynencji, znamy już podstawowe pojęcia dotyczące mimowolnego oddawania moczu i stolca, wiemy co to są środki absorpcyjne, pieluchomajtki, przerost prostaty, czy też NTM. Poniżej druga część słownika pojęć związanych z inkontynencją.

K – Kegla, mięśnie Kegla, czyli inaczej mięśnie dna miednicy lub mięśnie łonowo-guziczne, które odpowiadają za trzymanie moczu w pęcherzu. Jeśli są mocne, to mamy większy wpływ na możliwość wstrzymania moczu i kontrolę jego wydalania. Więcej na blogu we wpisie „Ćwiczenia mięśni Kegla. Warto zapobiegać inkontynencji”.

L – Leczenie zachowawcze – leczenie mięśni dna miednicy, biofeedback, stymulacja magnetyczna oraz fizykoterapia. To obecnie najczęstsze i najbardziej popularne metody leczenia zaburzeń z nietrzymaniem moczu i stolca.

M – Moczówka prosta – choroba pęcherza moczowego o podłożu hormonalnym. Jest to niezdolność organizmu do zagęszczania moczu z powodu niedoboru wazopresyny. Tym samym osoba chora oddaje mocz zbyt często i w zbyt dużych ilościach.

N – Nykturia – tak nazywa się zjawisko częstego oddawania moczu w nocy.  Czasami bywa skutkiem wypicia zbyt dużej ilości płynów przed snem, najczęściej jednak nykturia, to skutek problemów w nerkami, niewydolnością serca, czy też przerostem prostaty. W przypadku inkontynencji, nykturia ściśle jest związana zarówno z kontrolowanym, jak i niekontrolowanym wydawaniem moczu.

O – OAB – inaczej pęcherz nadreaktywny. Problemy z OAB często połączone są z zaburzeniami seksualnymi i zaburzeniami jelita grubego. Objawy, to częstomocz, parcia naglące oraz nietrzymanie moczu. Przyczyny występowania pęcherza nadreaktywne często mają podłoże w układzie nerwowym, czy też mięśniowo-nerwowym odpowiadającym za układ moczowy. OAB często występuje „wspólnie” z chorobami tj. SM, Parkinson, Alzheimer, czy cukrzyca.  Skuteczna metodą leczenia jest neuromodulacja korzeni krzyżowych.

P – Polakisuria – inaczej częstomocz. Choroba związana z oddawaniem moczu. Polega na częstych mikcjach, ale w małych ilościach. Powodów może być kilka. Przerost gruczołu krokowego, zakażenie układu moczowego lub po prostu ucisk na pęcherz moczowy w skutek np. ciąży lub guzów w okolicach miednicy. W przypadku częstomoczu ważne są badania, które potwierdzą lub wykluczą, którąś z przyczyn.

R – Refundacja – w każdym kraju refundacja wygląda inaczej. W Polsce osoby zmagające się z inkontynencją mogą liczyć na zamiennych 60 sztuk pieluchomajtek, pieluch anatomicznych, majtek chłonnych, podkładów i wkładów higienicznych. Natomiast dofinansowanie lub zwrot kosztów na leki zależny jest od badania. Wszystko zależy od tego jakie badanie nas interesuje, np. badanie na OAB w 100% refundowany jest ze środków NFZ. Więcej na stronie Ministerstwa Zdrowia.

S – Superabsorbent – Hydrożele, które potrafią wchłonąć nawet tysiąc razy więcej wody lub płynów fizjologicznych niż ich sucha masa polimerowa. Materiał ten ma zastosowanie w farmacji i medycynie. Najlepszym przykładem są produkty na inkontynencję marki Abena Polska, gdzie pieluchomajtki, majtki dla dorosłych i młodzieży są wyposażone w ten hydrożel. Więcej o pieluchomajtkach w ofercie producenta na stronie.

Ś  – Śródmiąższowe zapalenie pęcherza (IC) – trudno jest jednoznacznie określić czym jest ta choroba. Jest to zespół zaburzeń, których objawem jest częstomocz, bóle w okolicach miednicy, ból przy napełnianiu się pęcherza, czy też bolesne zaparcia, a wszystko to przy stwierdzonym braku innych chorób i problemów. W związku z tym, że trudno jest dokładnie zdefiniować chorobę, jeszcze trudniej jest leczyć IC.

TToksyna botulinowa typu A  – czyli botoks. Tak, tak, botoks również pomaga w leczeniu problemów z nietrzymaniem moczu. Toksynę botulinową wstrzykuje się przy pomocy specjalnej igły. Zabieg trwa około 10 minut i pozwala skutecznie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie pęcherza.

U – Urodynamiczne badanie – jest to element diagnostyki przy wykrywaniu zaburzeń w utrzymaniu moczu. Badanie to kilka różnych testów sprawdzających ilość oddawania moczu, czas oddawania moczu, ciśnienie pęcherza, napięcie mięśni i inne, tak aby odpowiednio zdiagnozować chorobę i zalecić najlepsze sposoby leczenia.

W – Wysiłkowe nietrzymanie moczu – to mimowolny wyciek moczu podczas wysiłku, czy też takich błahych czynności jak kichanie lub kaszel. Początkowo mocz gubiony podczas dużego wysiłku fizycznym, stopniowo jednak nawet chodzenie powoduje mimowolne oddawanie moczu, a nawet podczas snu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dzielimy na anatomiczne i zwieraczowe. W przypadku leczenia i po, zalecane jest stosowanie środków absorpcyjnych takich jak pieluchomajtki, majtki chłonne, czy też pieluchy anatomiczne. Więcej na stronie Abena Polska.

Z – Zaparcia – rzadki lub utrudnione opróżnianie się, które w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Normalnie człowiek powinien wypróżniać się dwa razy dziennie lub co drugi dzień. Problemy związane są ze zła dietą i trybem życia. Problem ten występuje także u kobiet  w ciąży, osób starszych, czy też noworodków. Zaparcia leczy się środkami przeczyszczającymi, zmianą diety oraz aktywnością fizyczną.

Dodaj komentarz