Inkontynencja. Z perspektywy dzieci troszczących się o swoich rodziców

Inkontynencja, to problem, który dotyka seniorów. Często są to nasi rodzice, wujkowie i ciocie. Ważne, aby wcześniej zdiagnozować mimowolne nietrzymanie moczu, a ogromna w tym rola również rodziny i najbliższych.  NTM nie wybiera, trzeba zatem być gotowym i umieć sobie poradzić z objawami i skutkami związanymi z inkontynencją. Bardzo ważna w przypadku starszych osób jest ich więź z dziećmi, które powinny zainteresować się problemami zdrowotnymi swoich rodziców.

Postawa wobec niepokojących objawów chorobowych u rodziców

Nasi rodzice z każdym dniem są coraz starsi, zatem ich organizm nie jest już tak odporny na wszelkiego rodzaju infekcje i schorzenia. Warto o tym pamiętać, że każdorazowo choroba naszego rodzica powinna zwrócić uwagę dzieci i zmusić do podjęcie prawidłowego leczenia. To naturalna postawa w prawidłowo funkcjonujących rodzinach, w których dzieci są w stałym i bliskim emocjonalnym kontakcie z rodzicami. Nie tylko wzajemne zaspakajanie potrzeb materialnych. Przyjazna atmosfera domu rodzinnego oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, sprzyja dzieleniu się przez osobę starszą swoimi problemami i niepokojami. A warto zaznaczyć, że inkontynencja jest tematem wstydliwym i osoby dotknięte nietrzymaniem moczu niechętnie o tym rozmawiają. Więc dobre i otwarte relacje nie tylko pozwolą zdiagnozować problem, ale także pójść z nim do lekarza, czy uporać się w leczeniu skutków inkontynencji.

Diagnoza

Często problem inkontynencji jest zaniedbywany. Od najmłodszych lat. Z czasem nieleczone mimowolne nietrzymanie moczu powoduje coraz poważniejsze objawy. Ważna zatem jest świadomość tego, czym jest inkontynencja, jakie są objawy tego problemu i kto jest potencjalną ofiarę NTM? Wszystko o inkontynencji dowiesz się na stronie Abena Polska, ale obecnie w Internecie można znaleźć wiele informacji i relacji osób dotkniętych NTM. Dlatego tak ważna jest rozmowa i zaufanie rodziców. Dlatego tak ważne jest nieukrywanie tego problemu przez seniorów przed swoimi dziećmi, które żywo są zainteresowane ich stanem zdrowia i samopoczuciem. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat objawów i skutków inkontynencji. Dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie i rodzicom, że ten problem dotyczy ogromnej rzeszy osób po pięćdziesiątym roku życia. Dopiero po odpowiednim rozeznaniu i co najważniejsze wizycie u lekarza można stwierdzić, że nasi rodzice-seniorzy mają problem z mimowolnym nietrzymaniem moczu.

Wizyta u lekarza

Odpowiedzialni i opiekuńczy jak rodzice. Takie powinny być dzieci zatroskane o zdrowie swoich rodziców. Problemu inkontynencji i ich objawów nie należy lekceważyć. Czym prędzej należy pójść z tym do lekarza, gdy nie leczone NTM może powodować jeszcze większe komplikacji w układzie moczowym osoby starszej. A może to przerost prostaty, a może infekcja? Nigdy nie wiadomo. Dlatego trzeba uświadomić rodzicom, jak ważna jest wizyta u lekarza. Warto również pójść osobiście z rodzicami do przychodni, być razem z nimi w tym dniu. Wsparcie psychiczne jest nieocenione. Tym bardziej, że nie wiemy jaka będzie diagnoza lekarska.

Opieka

Diagnoza i co dalej? Wszystko zależy od stopnia inkontynencji oraz stanu zdrowia naszych rodziców. Obecnie na rynku jest spora liczba środków absorpcyjnych, które ułatwiają codzienne życie z inkontynencją. Pieluchomajtki przeznaczone są dla osób z bardzo dużym lub umiarkowanym natężeniem mimowolnego nietrzymania moczu i stolca. Warto wspomnieć o pieluchomajtkach Abri-Form Premium, Delta Form i Delta Form Plus marki Abena Polska. Dobrym rozwiązaniem są również pieluchy anatomiczne AbriSan i Abri-San Special, które pozwalają prowadzić aktywny tryb życia. Pielucha anatomiczne przypomina dużą wkładkę, więc również zapewnia komfort. W ofercie firmy Abena Polska są także majtki chłonne, wkładki dla kobiet i mężczyzna, więc senior nie musi obawiać się o komfort i dyskrecję. To również rola dzieci, aby zapoznały rodziców z ofertą na rynku i pomogły zrozumieć, że można już radzić sobie ze skutkami inkontynencji.

W przypadku seniorów z ograniczoną ruchliwością ważna jest stała opieka i pielęgnacja. Rodzic powinien czuć wsparcie w tej trudnej dla niego sytuacji. Nikt nie lubi być zależy od drugiej osoby, a ograniczenia ruchowe powodują tylko frustrację u starszych ludzi. O odpowiedniej pielęgnacji i opiece osoby starszej w łóżku znajdziesz na stronie, ale również w tej sytuacji obecny rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Warto wspomnieć o podkładach jednorazowego i wielokrotnego użytku (w ofercie firmy Abena Polska dostępne są podkłady Abri Soft, Abri Soft Superdry oraz Abri Cell), czy też prześcieradłach jednorazowego i wielokrotnego użytku, które chronią łóżko i materac przed zabrudzeniami.

Przede wszystkim mieć na uwadze dobro rodziców

Niezależnie jaką formę opieki nad rodzicami możemy zapewnić w przypadku inkontynencji, zawsze należy mieć na uwadze ich dobro i wolę. Czy to pobyt w domu pomocy społecznej, czy też opieka we własnym mieszkaniu, należy respektować i szanować wolę rodziców, okazać im empatię, miłość i zaangażowanie. Teraz już wiesz, jak od Ciebie dziecko wiele zależy!

Dodaj komentarz