Prawdziwy dziadek i babcia poszukiwani

Według ankiety CBOS z roku 2012 ponad 70% Polaków uważa, że zawdzięcza dziadkowi albo babci coś bardzo ważnego. Zaś 64% ankietowanych czuło w dzieciństwie miłość ze strony dziadków. Pytań w ankiecie było więcej, niektóre mniej lub bardziej złożone, ale wniosek z wyników płynie jeden. Dziadkowie i babcie są niezwykle ważnym ogniwem rozwoju wnuków. To oni często rozbudzają nowe zainteresowania, uczą i troszczą się o naszych najmłodszych. To dzięki ich opiece nasz dzieci wzrastają w harmonii z otaczającymi światem. Szczerze, nie trzeba było robić żadnych ankiet, żeby o tym wiedzieć.

Dziadek i babcia pilnie poszukiwani

Co my młodzi rodzice zrobilibyśmy bez dziadków? Obecnie panuje moda na aktywnego seniora. Często rzutuje, to na relacjach z wnukami. Po prostu coraz więcej świeżo upieczonych dziadków i babć jeszcze pracuje i nie zamierza kończyć aktywności zawodowej. Często bywa również tak, że w czasie wolnym od pracy senior chce inwestować w siebie lub po prostu odpoczywać.

Obustronne korzyści

Nie od dziś wiadomo, że korzyści z serdecznych kontaktów wnuków z babciami i dziadkami płyną dla obu stron. Dzieci mają poczucie bezpieczeństwa, poznają inny punkt postrzegania świata, a także uczą się pielęgnować relacje z bliskimi. Dziadkowie zaś czują się kochani, potrzebni i spełnieni, gdy mogą dzielić się z wnukami swoim doświadczeniem. Zwykła zmiana pieluchy, zabawa, czy też karmienie potrafi sprawić wiele radości.

Dlatego tak ważne dla seniora jest, aby mógł spełniać się również jako dziadek i babcie. Rodzice zaś nie powinni traktować dziadków, jako doraźną pomoc lub co gorsza jako niańki, gdy nie mają czasu lub chcą np. sami wyjechać na wakacje. Relacje pomiędzy wnukami i dziadkami powinny być trwałe, bo tylko wtedy są pełnowartościowe. Ale również zdrowe i oparte o zaufanie z rodzicami, na barkach których powinien spoczywać ciężar wychowania dzieci.

…więcej o pielęgnacji i opiece na dziećmi na blogu firmy Abena Polska, Bambo Nature.

Dodaj komentarz