Co to są środki absorpcyjne?

Co to są środki absorpcyjne?

Z inkontynencją można walczyć. Jedną z metod jest stosowanie środków absorpcyjnych. Czyli czego? Co to są za środki i do czego służą? Jakie mamy rodzaje środków absorpcyjnych na niekontrolowane wydalanie moczu i stolca? Co warto wiedzieć zanim zaczniemy stosować tego rodzaju produkty? Po pierwsze trzeba zdać sobie sprawę z tego, że produkty absorpcyjne stanowią grupę środków pomocniczych w leczeniu NTM, w jej początkowej fazie leczenia farmakologicznego, a także w okresie oczekiwania na zabieg operacyjny. Gdy metody leczenia nie zadziałały środki absorpcyjne stanowią jedyną alternatywę dla normalnego funkcjonowania dla osób dotkniętych inkontynencją.

Środki absorpcyjne, czyli inaczej wchłaniające pozwalają osobom z niekontrolowanym oddawaniem moczu i stolca na normalne, komfortowe wykonywanie codziennych czynności, co w dużej mierze poprawia także samopoczucie i stan psychiczny.

Kategorie środków absorpcyjnych

Produkty, które nas interesują powinny spełniać nasze oczekiwania, pasować do nas i do stopnia naszej inkontynencji. Podział na środki absorpcyjne opiszemy na przykładzie produktów firmy Abena Polska, która posiada w swoim portfolio wszystkie dostępne środki oraz rozmiary. Wyróżniamy następujące środki wchłaniające: pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, prześcieradła i podkłady oraz wkładki higieniczne dla kobiet i mężczyzn.

  • Pieluchomajtki – produkt przeznaczony dla osób z bardzo dużym lub umiarkowanym natężeniem mimowolnego nietrzymania moczu i stolca. Idealnie sprawdza się w przypadku chorych i z ograniczoną swobodą ruchową. Pieluchomajtki wyposażone są w materiał absorbujący, są lekkie, łatwo się zakłada i zdejmuje. W ofercie firmy Abena są dostępne w kilku rozmiarach. Warto wspomnieć o pieluchomajtkach Abri-Form Premium, Delta Form i Delta Form Plus. Pieluchomajtki Abri Wing wyposażone są w specjalny pas mocujący, aby zapewnić jeszcze większy komfort w użytkowaniu.
  • Pieluchy anatomiczne – podobnie jak pieluchomajtki przeznaczone są dla osób ze średnim i dużym stopniem inkontynencji, choć Abena Polska w swojej ofercie posiada m.in. pieluchy anatomiczne Abri-San i Abri-San Special (przeznaczone do inkontynencji kałowej), które dedykowane są również dla niskiego typu NTM. Główne zalety produktu, to przed wszystkim możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia, bez obawy o wyciekanie. Materiał absorbujący wchłania nawet 1800 ml płynu, a pielucha anatomiczne z wyglądu przypomina dużą wkładkę, więc również zapewnia nam komfort. Co ciekawe pieluchy anatomiczne można i powinno używać się z bielizną, a że Abena oferuje produkt dostępny w czternastu poziomach chłonności, więc każdy znajdzie dla siebie idealny środek absorpcyjny.
  • Majtki chłonne – w porównaniu do pieluchomajtek i pieluch anatomicznych są cieńsze, mają dużą powierzchnie chłonną i co najważniejsze mogą być noszone jak zwykłe majtki. Do produkcji majtek chłonnych Abena nie wykorzystano lateksu, a produkt jest lekki i pozwalający skórze oddychać. W ofercie firmy są majtki chłonne Abri-Flex, Abri Flex Zero z wysoko wyciętym krojem nogawek oraz Abri Flex Special posiadające elastyczne nogawki oraz okolice krocza, tym samym zapewniając komfort aktywnym użytkownikom.
  • Wkładki higieniczne dla kobiet – produkt absorpcyjny dla kobiet z małym i średnim stopniem inkontynencji, z wyglądu przypominający podpaskę. Wkładki higieniczne posiadają materiał absorbujący, który wchłania i magazynuje mocz z dala od skóry. Dodatkowo produkt Abena Polska Abri-Light posiada specjalny system pozwalający minimalizować ryzyko występowania przykrego zapachu.
  • Wkłady higieniczne dla mężczyzn – produkt absorpcyjny o anatomicznym kształcie dla mężczyzn z małym i średnim stopniem nietrzymania moczu. Dodatkowa warstwa ochronna z przodu oraz system TopDry (z przodu podwójna) we wkładkach higienicznych Abri-Man gwarantują komfort podczas ruchu i wykonywania wszelkich czynności.
  • Podkłady jednorazowego i wielokrotnego użytku – produkt dostępny w wielu rozmiarach, zabezpiecza materac lub prześcieradło przed skutkami inkontynencji. Podkłady zbudowane są z nieprzemakalnej folii polietylenowej (od strony spodniej), wkładu z rozdrobnionej pulpy celulozowej i miękkiej włókniny (od strony wierzchniej), przyklejonej do wsadu chłonnego, co zapobiega nierównomiernemu rozprzestrzenianiu się pulpy. W ofercie firmy Abena Polska dostępne są podkłady Abri Soft, Abri Soft Superdry oraz Abri Cell w kilku rozmiarach.
  • Prześcieradła jednorazowego użytku oraz pokrowce na materac – to kolejna grupa produktów absorpcyjnych na inkontynencję, która ma zapobiegać skutkom nietrzymania moczu i stolca. Przydatne szczególnie w nocy oraz w przypadku osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Chronią łóżko i materac przed zabrudzeniami.

Tak więc, obecnie na rynku jest spora oferta środków absorpcyjnych dla osób z problemem inkontynencji. Można i warto sprawdzać katalogi produktów, tak aby znaleźć interesujący nas środek chłonny, aby niekontrolowane nietrzymanie moczu nie było już dla nas tak uciążliwą dolegliwością.

2 uwagi do wpisu “Co to są środki absorpcyjne?

Dodaj komentarz