Łagodny przerost prostaty. Nie lekceważ!

Uczucie ciągłego parcia na pęcherz, nykturia, pojawienie się w moczu śladowych ilości krwi, dłuższy czas potrzebny do rozpoczęcia opróżniania pęcherza oraz mała siła, z jaką wypływa strumień moczu. Wszystko to, są objawu łagodnego przerostu prostaty. Nie lekceważ tego problemu, gdyż może prowadzić do nowotworu. Dlatego, tak ważna jest diagnostyka!

Inkontynencja

Nietrzymanie moczu oznacza utratę kontroli nad pęcherzem moczowym. W niektórych przypadkach może prowadzić, to do nieświadomego oddania całego moczu z pęcherza, innym razem zaś wystąpi niewielkie moczenie. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu. Za główne uznaje się obrażenia fizyczne, starzenie się, występowanie nowotworów, czy infekcje. Niektóre przyczyny nietrzymania moczu są przejściowe, inne bardziej trwałe. Więcej na abena.pl. Dlatego nie można zostawić tego problemu samemu sobie, należy wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie.

Dlaczego tak ważne są badania?

Na prostatę choruje 50% mężczyzn po pięćdziesiątce, 75% po osiemdziesiątym roku życia oraz ponad 90% po dziewięćdziesiątce. Te liczby mówią wszystko. Powiększenie prostaty to naturalny element starzenia się organizmu. Nie u wszystkich mężczyzn jednak dolegliwości są odczuwalne i o takim samym stopniu nasilenia. Inkontyntynecja, to często długotrwały proces połączony z uciskiem prostaty na cewkę moczową. Z czasem oddawanie moczu staje się większym problemem, a mężczyzna mimo mikcji, czuje że się nie opróżnił. Badania i wczesne wykrycie problemu mogą dużo zmienić. Dlatego też, tak ważne jest przełamanie bariery wstydu i szczera rozmowa z urologiem. Profesjonalna pomoc to podstawa. Lekarz zapisze nas na USG przezbrzuszne, które pozwoli ocenić stopień zalegania moczu oraz uroflowmetrię, aby dokładnie zapoznać się z parametrami strumienia moczu. Niezbędne są również badania per rectum (DRE – digital rectal examination), PSA (sprawdzanie poziomu antygenu sterczowego) oraz TRUS (TransRectal UltraSound).

Leczenie

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Łagodny przerost prostaty bez mocno wyraźnych objawów i przy braku rozwoju raka prostaty wymaga jedynie regularnej obserwacji lekarza specjalisty. Zaleca się stosowanie leków ułatwiających przepływ moczu oraz warto zaopatrzyć się w produkty na inkontynencję tj. pieluchomajtki, czy też majtki chłonne. W przypadku małej ilości tzw. kropelkowania firma Abena Polska poleca wkładki higieniczne dla mężczyzn, które są dyskretne, zapewniają komfort i nie przeszkadzają w prowadzeniu normalnego trybu życia. Gorzej, gdy choroba jest już na innym etapie. Wtedy zaleca się leczenie farmakologiczne lub też operację. Ważne, aby zdać sobie sprawę z tego, że łagodny przerost prostaty, to nie nowotwór. Można się wyleczyć i prowadzić normalne, komfortowe życie bez obawy o zaburzenia oddawania moczu.

Dodaj komentarz