Regularne badania w podeszłym wieku, czyli warto wiedzieć

Starość rządzi się swoimi prawami. Wraz z wiekiem organizm człowieka słabnie i jest już mniej odporny na czynniki zewnętrzne. Co ważne, starszy organizm również trudniej radzi sobie z wszelkiego rodzaju schorzeniami i chorobami. Dlatego tak ważna jest diagnoza i regularne badania, które pozwolą nam ocenić stan zdrowia oraz szybko „wyłapać” ewentualne zmiany, tak aby mieć szansę się wyleczyć.

Czy wiesz, że…

Do najczęstszych chorób i problemów seniorów zaliczamy:

  • Bóle głowy, kręgosłupa i stawów,
  • Bezsenność i zmęczenie,
  • Pogorszenie się wzroku i słuchu,
  • Osłabienie funkcji poznawczych i intelektualnych,
  • Mniejsza sprawność motoryczna,
  • Dolegliwości sercowo-naczyniowe
  • Zaburzenia neurologiczne
  • Zaburzenia oddawania moczu

…i właśnie na tej ostatniej diagnozie chcemy skupić się najbardziej.

Krępujący problem

Inkontynencja, czyli inaczej nietrzymanie moczu lub stolca to problem, który w podeszłym wieku częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Powodem tej przypadłości jest wiele. Te wynikające ze starości to m.in. starcze zmniejszenie pojemności pęcherza moczowego, wzrost objętości moczu zalegającego po mikcji, zaburzenia pracy mięśnia wybieracza, czy też zwolniony wypływ moczu. Głównym powodem jest także przerost prostaty, czyli gruczołu krokowego. U kobiet ten wstydliwy problem związany jest ze skróceniem cewki moczowej i obniżeniem maksymalnego ciśnienia zamykania cewki. Dlatego też warto robić badania i regularnie odwiedzać lekarza. Tym bardziej, że po diagnostyce i odpowiednim leczeniu u 8 na 10 pacjentów następuje wyraźna poprawa. Oczywiście dziś na rynku jest sporo produktów na inkontynencję tj. pieluchomajtki, czy majtki chłonne marki Abena, ale warto w pierwszej kolejności zatroszczyć się o wiedzę na temat przyczyn występowania u Ciebie mimowolnego oddawania moczu lub stolca.

W przypadku inkontynencji, objawy są widoczne od razu. Problem polega na tym, że są one lekceważone lub też na tyle wstydliwe, że nie mówimy o tym lekarzowi. A co gorsze jeśli wychodzimy z założenia, że mimowolne oddawanie moczu przejdzie nam samoczynnie. Nic z tych rzeczy. Problem inkontynencji nawarstwia się i rozwija dlatego warto jest przełamać wstyd i porozmawiać szczerze o tym z lekarzem. Ten powinien skierować nas na badania pomocnicze w diagnostyce chorób prostaty (PSA) oraz badania pomocne w ocenie wydolności nerek.

Dodaj komentarz