Inkontynencja u kobiet. Zrozumieć problem

Każda choroba, zaburzenie, czy też problem natury fizjologicznej jest pewnym obciążeniem psychicznym dla człowieka. W pierwszej kolejności szok związany z diagnozą, następnie tysiące myśli typu:”Dlaczego ja!”, potem zaś trzeba znaleźć siłę, aby z danym problemem się zmierzyć. Podobnie jest w przypadku inkontynencji. W tym wpisie postaramy się skupić na kobietach i ich problemach z mimowolnym oddawaniem moczu. Ponieważ na NTM w Polsce cierpi ponad 3 miliony osób. Dolegliwość dotyczy dwukrotnie częściej kobiet, niż mężczyzn, a co najbardziej niepokoi, to fakt że inkontynencja dotyczy coraz młodszych kobiet.

Zrozumieć problem

Nietrzymanie moczu lub stolca upośledza normalne życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. NTM obciąża kobietę psychicznie i ogranicza jej aktywność. Może doprowadzić do izolacji, a nawet zaburzeń emocjonalnych, czy osamotnienia. Kobiety dotknięte inkontynencją często odczuwają zakłopotanie, wstyd i strach. Obawa przed tym, że inni odkryją dolegliwość wymusza zmianę stylu życia, a co za tym idzie powoduje ograniczenie kontaktów towarzyskich. Co w konsekwencji skutkuje obniżeniem samooceny, spadkiem poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej, czy też pozycji społecznej. Takie obawy i stany prowadzą następnie do zaburzeń depresyjnych.

Kolejną powszechną reakcją emocjonalną na NTM jest lęk, niepokój i poczucie zagrożenia. Osoby dotknięte mimowolnym nietrzymaniem moczu odczuwają wstyd i bezradność. Lęk przed ośmieszeniem i odrzuceniem jest ogromny. Naturalnym mechanizmem obronnym wobec takiego stanu rzeczy jest alienacja i pełna izolacja się kobiety. Płeć piękna zamyka się w sobie i odcina się od środowiska. To jednak nie jest dobra droga, gdyż obecnie istnieje wiele sposobów walki z  NTM, które mają za zadanie poprawę jakości życia kobiet. Warto wspomnieć o produktach na inkontynencję marki Abena Polska. Pieluchomajtki, majtki chłonne, bielizna, czy też wkładki higieniczne, wszystko w zależności od rodzaju inkontynencji.

Z wiekiem coraz trudniej

Częstość występowania zaburzeń depresyjnych u  kobiet z NTM wzrasta wraz z wiekiem i czasem trwania choroby. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości w społeczeństwie o tym, czym jest inkontynencja i jak można sobie z nią radzić. Ogromna w tym rola również rodziny i opiekunów osób dotkniętych nietrzymaniem moczu i stolca. Jeśli dodamy do tego informację, że w Polsce pomoc psychologiczna nie jest oferowana kobietą dotkniętym inkontynencją, to mamy pełen obraz tego, jak ważna jest wiedza i budowanie świadomości wśród kobiet, tak aby zapobiec objawom depresyjnym o łagodnym lub umiarkowanym stopniu nasilenia.

Dodaj komentarz