Senior, a zdrowe odżywianie się

Jedną z przyczyn inkontynencji jest nadwaga, złe odżywianie się i nieodpowiedni tryb życia. Dieta i sen to główne elementy zdrowia fizycznego. Senior powinien zwiększyć spożycie wapnia, witamin antyoksydacyjnych – C, E i ß-karoten. Należy unikać ciężkostrawnych potraw, alkoholu, soli oraz jeść mniejsze posiłki, ale częściej. Skupmy się zatem w tym artykule na odżywianiu seniorów. Teoria jest łatwa, ale co z praktyką?

Zdrowie jest kosztowne

Bez wątpienia główną przyczyną słabego odżywiania się osób starszych jest brak pieniędzy. Po prostu nie stać seniora na dobre, świeże mięso, czy ryby. Często robi zakupy na kilka dni do przodu zaopatrując się w produkty o długim terminie przydatności, rezygnuje ze świeżych warzyw i owoców, czy pieczywa pełnoziarnistego. Jedną z przeszkód w prawidłowym odżywianiu się są też braki w uzębieniu, co utrudnia rozdrabnianie i żucie pokarmów, a także o czym nie wszyscy mogą wiedzieć zaburzenia zmysłu i smaku, które często powodują brak apetytu u osób starszych. Seniorzy zatem preferują jedzenie „zapychające”, a nie odżywcze, a tym samym osłabiają swój organizm. Niedowaga lub nadwaga i brak wartości odżywczych, to główne przyczyny chorób, ale również inkontynencji. Czas to zmienić! Wiadomo, że w dzisiejszych czasach za dobry produkt, trzeba więcej zapłacić. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam nie nabrać się na sztuczki marketingowców z dużych korporacji spożywczych i zaoszczędzić kilka złotych w kieszeni.

Zdrowe jedzenie nie musi być drogie!

Sprawdzaj etykiety. W dzisiejszych czasach trzeba to robić. Jeśli masz problem z przeczytaniem etykiety, to poproś kogoś z rodziny lub znajomych, żeby wybrali się z Tobą na zakupy i pomogli. Raz wybrany produkt, będziesz kupował/kupowała już za kolejnym razem. Etykiety pomogą nam zorientować się z jakim produktem mamy do czynienia. Często bywa tak np. w przypadku mleka. Wszystkie rodzaje kosztują mniej/więcej tyle samo, ale odtłuszczone mleko lub 1% posiadają mniej tłuszczy nasyconych. Podobne „przekłamanie” jest w przypadku jogurtów. Niektóre z nich nazywane „bez tłuszczu”, posiadają sporą ilość cukrów i kalorii. Wybór jest oczywisty. Nie kupuj także żywności przetworzonej, która często jest droższa i zawiera więcej cukrów i tłuszczy, które są główną przyczyna nadwagi i otyłości. Warto także wybierać produkty z niską zawartością sodu i bez dodatku soli. Kupuj owoce i warzywa sezonowo, wtedy są najtańsze. W marketach najtańsze produkty często położone są na samym dole, a te najdroższe na wysokości naszego wzroku. Coś jeszcze? Nie chodź na zakupy kiedy jesteś głodny/głodna oraz staraj się jak najwięcej gotować w domu.

Zdrowym być

Staraj się jeść częściej, ale mniejsze posiłki. Jedz zdrowe produkty, które dają więcej witamin i wartości odżywczych, a nie typowe „zapychacze”. Wydasz pieniądze, a po godzinie znowu jesteś głodny/głodna. Najważniejsze. Osoby starsze często mają różne choroby, dlatego dieta powinna być dobierana przy konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

7 uwag do wpisu “Senior, a zdrowe odżywianie się

 1. ODŻYWIANIE DLA SENIORÓW PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

  1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
  INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

  2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
  NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

  3. Puenta to tabele:
  IŻ PRODUKTU.

  P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

  4. Wykluczamy jednak z menu (niezdrowe dla człowieka) tzw:
  WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.

  5. Zalecane w racjonalnym odżywianiu mamy natomiast (energetyczne):
  ODPAROWANE WĘGLOWODANY TJ. DO STRUKTURY C.

  ZOBACZ TAKŻE; CUKRZYCA TYPU 2, WG: IRL KRAKÓW.

 2. Pingback: blog 50+

Dodaj komentarz