Przerost gruczołu prostaty, jako jedna z głównych przyczyn inkontynencji u mężczyzn

Przerost prostaty dotyczy, co drugiego mężczyznę po 50. roku życia i prawie każdego, który skończył 80 lat. Tak więc bardzo ważna jest wiedza oraz umiejętność rozpoznania choroby. Należy również porzucić wstyd i głośno mówić o swoim problemie, który wcześniej wykryty może uratować nam nawet życie.

Co to jest prostata?

Na początek krótka informacja, o tym czym jest prostata. Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy, to element układu moczowego u mężczyzn, wielkości kasztana, który położony jest wokół cewki moczowej, pod pęcherzem moczowym. Położenie jest bardzo ważne, ponieważ kiedy gruczoł krokowy powiększa się, to na skutek ucisku cewki moczowej pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Z czasem mięsień staje się coraz większy i problem narasta. Powiększanie się prostaty związane jest z okresem przekwitania u mężczyzn. Badania wskazały również, że za rozrost prostaty odpowiada…cholesterol, a dokładnie hormon DHT. Hormon ten pojawia się w trakcie przemiany biochemicznej cholesterolu, który dostarczany jest do organizmu wraz z pokarmami lub już w wątrobie.

Rozpoznanie problemu

Wczesne wykrycie przerostu prostaty jest bardzo ważne. Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Częste oddawanie moczu, również w nocy oraz problemy z jego oddawaniem tj. zwolniony strumień moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia, czy też kłopoty z rozpoczęciem mikcji, ból i pieczenie oraz ponowna chęć oddania moczu, po tym jak już przed chwilą to zrobiliśmy. Dopiero jeśli wyżej wymienione czynniki wystąpią w różnym nasileniu, to możemy mówić o rozpoznaniu rozrostu prostaty w stopniu łagodnym.

Dlaczego nie lekceważyć tych objawów?

Wstyd odłóż na bok. Jeśli zauważył wyżej wspomniane objawy, to skontaktuj się z lekarzem. To tam dopiero poddany zostaniesz badaniom, które potwierdzą diagnozę oraz ustalą wielkość rozrostu gruczołu krokowego. Następnie zostaniesz poddany dodatkowym badaniom tj. USG i PSA. Informacje te są niezbędne do podjęcia odpowiednich kroków w leczeniu tych zmian. Nie leczony przerost prostaty powoduje wzrost ryzyka wystąpienia infekcji dróg moczowych, pęcherza i nerek, a także możliwość pojawienia się kamieni w pęcherzu, krwi w moczu oraz jest to najprostsza droga do inkontynencji. Co gorsza często przerost prostaty mylony jest z rakiem prostaty, dlatego tak ważne jest dokładne badanie wykonane przez lekarza urloga.

Leczenie

Wszystko zależy od stopnia rozrostu gruczołu krokowego. W przypadku mniejszego rozrostu prostaty stosuje się leki, które zatrzymują rozwój choroby lub też zmniejszają jej skutki. Ważna jest także dieta i zdrowy tryb życia. Należy „polubić” dietę nisko cholesterolową oraz spożywać filosterole, które obecne są warzywach strączkowych, dyni, pomidorach, czy kukurydzy (przeczytaj: Senior, a zdrowe odżywianie).  W przypadki dużego rozrostu prostaty stosuje się zabieg operacyjny polegający na wycięciu rozrośniętego gruczołu przez cewkę moczową. W dzisiejszych czasach technika jest tak zaawansowana, że dobrze wykonany zabieg usunięcia rozrośniętej prostaty nie ma wpływu na życie seksualne mężczyzny.

Wiedza jest bezcenna

Warto zatem być świadomym tego, czym jest prostata, jak można jej zapobiegać i jak sobie z tym problemem radzić. Wcześniejsze wykrycie choroby uchroni nas przed poważnymi powikłaniami i bolesnymi objawami związanymi z przerostem gruczołu krokowego.

Dodaj komentarz