Inkontynencja – alfabet (cz.1 )

Poniżej krótki alfabet, czyli przegląd haseł z którymi mogłeś/mogłaś się spotkać przy czytaniu o inkontynencji. Pojęć, które warto znać i które są ściśle związane z nietrzymaniem moczu i kału jest sporo, zatem obiecujemy nasz alfabet na bieżąco rozbudowywać. Najważniejsza jest wiedza i tzw. profilaktyka zdrowotna, która może pozwolić nam na wczesne wykrycie i leczenie, a także ograniczyć powikłania związane z inkontynencją.

A – Abena Polska. Firma zajmująca się produkcją i dystrybucją artykułów higienicznych i środków absorpcyjnych min. pieluszek dla dzieci, pieluchomajtek, czy też podkładów higienicznych. Szeroka gama produktów skierowanych do osób dotkniętych inkontynencją i wieloletnie doświadczenie sprawia, że Abena jest wiodącą firma na polskim rynku, w ofercie której jest mnóstwo produktów pomagających ludziom radzić sobie z inkontynencją.

B – Badania. Na podstawie badań American College of Physicians nietrzymanie moczu występuje dwa razy częściej u kobiet niż mężczyzn. W liczbach. U 5-69% kobiet występuje przynajmniej jeden incydent związany z inkontynencią w roku, u mężczyzn to między 1-39%. W Polsce również od wielu lat prowadzone są badania na ten temat. Ponad 2 mln Polek zmaga się z inkontynencją. Problem ten dotyczy 40% kobiet i 32% mężczyzna mieszkających w naszym kraju.

C – Cholinolityki. Również antycholinlityki i parasympatykolityki. Są to powszechnie stosowane leki przy problemach z inkontynencją, które mają za zadanie zmniejszać potrzebę częstego oddawania moczu. Leki te pomagają również zwiększyć objętość pęcherza, przez rozluźnianie mięśnia wypieracza moczu. Nie powinno stosować się tego leku przy przeroście prostaty.

D – Duloksetyna. Lek, który stosuje się w ramach leczenia zachowawczego farmakologicznego. Podawanie duloksetyny powoduje zwiększenie przewodzenie impulsów w neuronach motorycznych nerwu sromowego i napięcia zwieracza zewnętrznego cewki. Lek działa tylko w okresie przyjmowania i nie powoduje całkowitego wyleczenia, a jedynie złagodzenie dolegliwości. Zażywanie powoduje skutki uboczne tj. przyrost masy ciała, zaburzenia snu i nastroju.

E –  Epizjotomia, czyli  nacięcie krocza. To bardzo powszechny zabieg chirurgiczny, który świadomie uszkadza ciało kobiety, by uniknąć większych obrażeń przy porodzie. Zabieg ten jest szkodliwy i udowodniono, że nie zapobiega uszkodzeniom i obniżaniu się mięśni dna macicy. Tak ważnych przy ikontynencji. Warto o tym pamiętać i przypominać kobietom w ciąży.

F – Farmakologiczne leczenie. W leczeniu nietrzymania moczu głównie stosuje się leki antycholinergiczne, które „tonują” działania pęcherza, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne oraz leki zawierające estrogen, który pomaga odbudować tkanki cewki moczowej. W ramach farmakologicznego leczenia Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje dwie substancje (solifenacyne i tolterodynę) w postaci sześciu leków.

G – Gruczoł prostaty. Przerost gruczołu prostaty, czyli inaczej gruczołu krokowego jest najczęstszą przyczyną inkontynencji u mężczyzn. Problem ten jest naturalnym wynikiem starzenia się organizmu i dotyczy szczególnie mężczyzn po 45 roku życia. Regularnie odwiedzaj lekarza i badaj gruczoł krokowy, wcześniejsze wykrycie problemu może uratować nawet życie, ponieważ zaniedbania na tym polu mogą prowadzić do raka prostaty.

H – Higiena. Inkontynencja ściśle związana jest higiena osobistą. Nietrzymanie moczu lub kału sprawia, że musimy często zmieniać poście i bieliznę osobistą. Warto zatem zaopatrzyć się w środki absorpcyjne (majtki chłonne, pieluchomajtki, czy też podkłady jednorazowe), które stosowane są w początkowym okresie leczenia farmakologicznego. W przypadkach, gdy zabieg i leczenie nie przynosi pożądanych efektów środki absorpcyjne gwarantują możliwość normalnego funkcjonowania i ułatwiają dbanie o higienę osobistą.

I – Inkontynencja. Nietrzymanie moczu (inkontynencja) nie jest chorobą, lecz objawem. Jest definiowane jako stan, w którym człowiek doświadcza mimowolnego oddawania moczu lub stolca, który w pewnym stopniu wpływa na życie społeczne. Nietrzymanie moczu dzielimy na cztery różne kategorie (link). Więcej o rodzajach inkontynencji na stronie (link) oraz jak rozmawiać o inkontynencji (link).

J – Jajnikowa synteza estrogenów oraz progesteronu. Ustanie tego procesu w cyklu życiowym kobiet to nic innego jak menopauza, czyli przekwitanie. Efektem tych zmian są m.in. zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego. Warto pamiętać, że menopauza to jeden z głównych czynnik determinujących powstawanie inkontynencji u kobiet.

W kolejnym artykule „Alfabet inkontynencji” między innymi o kamicy nerkowej, co oznacza skrót NTM, czy też OAB? Warto być świadomym tego, czym jest inkontynencja!

Jedna uwaga do wpisu “Inkontynencja – alfabet (cz.1 )

Dodaj komentarz