Opieka nad seniorem leżącym w domu. Na co zwrócić uwagę?

Starzenie się to nieodwracalny proces, który z czasem ogranicza człowieka całkowicie lub też częściowo. Senior traci niezależność psychoruchową, a jego codzienne, wydawać by się mogło proste czynności są zaburzone. Dodatkowo osoby starsze narażone są na liczne choroby sercowo-naczyniowe, układu nerwowego, układu kostnego, czy też moczowego tzw. inkontynencja.

Ważne zatem, aby wspierać osoby starsze psychiczne oraz prawidłowo zatroszczyć się o zdrowie fizyczne i pielęgnację ciała seniora. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pielęgnacja osoby starszej ściśle związana jest ze stanem zdrowia, stopniem niepełnosprawności, stanem psychicznym, dostępem do pomocy specjalistycznej, czy też warunkami socjalnymi.

Dlaczego pielęgnacja jest tak ważna?

Dzięki regularnej pielęgnacji osoby starszej jesteśmy w stanie nawiązać i utrzymać kontakt psychiczny i psychoruchowy, a tym samym kontrolować stan seniora, co ma ogromne znaczenie, kiedy dzieje się coś złego. Pozwoli nam to na szybką interwencję. Pielęgnacja pozwala także na poprawę zdrowia i samopoczucia seniora, który zdaje sobie sprawę, że jest ograniczony ruchowo. To ogromny ciężar psychiczny, nikt nie chce być zależy od drugiej osoby.

Pielęgnację czas zacząć!

Najważniejsze czynności pielęgnacyjne u osoby leżącej w domu, to zmiana pościeli oraz bielizny osobistej. Warto zastanowić się nad zakupem podkładów jednorazowych lub wielokrotnego użytku, które świetnie sprawdzają się w przypadku inkontynencji, przy przebieraniu pacjenta, czy opatrywaniu ran. Firma Abena Polska dysponuje szerokim portfolio produktów do ochrony łóżka. Sprawdź na stronie. Kolejną kwestią jest zmiana bielizny i tu po raz kolejny zachęcamy do sprawdzenia katalogów Abena Polska. Zaleca się używanie pieluchomajtek, majtek chłonnych, pieluch anatomicznych, czy też bielizny właśnie. Do codziennej pielęgnacji osoby starszej należy również mycie ciała – warto zastanowić się nad myjkami (świetnym rozwiązaniem jest mycie bez użycia wody, za pomocą jednorazowych rękawic nasączonych balsamem. Zapewnia komfort, zapobiega przenoszeniu infekcji, oszczędza pieniądze i czas) – mycie włosów i nawilżanie skóry.

Bez dwóch zdań opieka i pielęgnacja osoby starszej, która przebywa w domu jest sporym wyzwaniem, jednak rutyna i znajomość kilku przydatnych technik bardzo ułatwi nam wykonywanie tych czynności.

Dobrze wykonuj swoje obowiązki

Sama pielęgnacja ciała jest ogromnie ważna, warto jednak pamiętać jeszcze o kilku drobnych rzeczach, które ułatwią zarówno Tobie jak i osobie starszej pielęgnację ciała. Komfort i bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Warto porozmawiać z seniorem, przed rozpoczęciem czynności pielęgnacyjnych. Zapytaj się o samopoczucie, zachęć do tego aby samemu wykonywał niektóre czynności, obserwuj jak reaguje na dotyk, ból, czy też samą rozmowę z Tobą na temat pielęgnacji ciała. Uporządkuj miejsce wokół seniora. Kubki, szklanki, czy inne akcesoria warto odstawić na bok, aby nie przeszkadzały w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych. Na bieżąco również dbaj o porządek podczas zabiegu. Higiena pomieszczenia jest bardzo ważna. Nie zostawiaj zużytych pieluchomajtek, podkładów, czy myjek przy łóżku seniora.

Jedna uwaga do wpisu “Opieka nad seniorem leżącym w domu. Na co zwrócić uwagę?

Dodaj komentarz