Jak rozmawiać o inkontynencji?

Wstyd, dyskomfort i poczucie winy. Rozmowa o inkontynencji jest trudna dla wszystkich. Osoba borykająca się z nietrzymaniem moczu często zaprzecza, że ma problem, a najbliżsi nawet jak zauważają przypadłość, to często nie wiedzą w jaki sposób zacząć rozmowę. Najważniejsza jest komunikacja. Należy otwarcie i szczerze rozmawiać o problemie, ale w sposób rzeczowy i nie traktujący inkontynencji, jako czegoś wyjątkowego.

Inkontynencja – powszechny problem z licznymi możliwościami radzenia sobie z tą przypadłością

Rozmowę należy prowadzić w sposób spokojny i rzeczowy. Warto w pierwszej kolejności przeczytać sporo artykułów w Internecie i zebrać informację od lekarza, dopiero następnie wysunąć odpowiednie wnioski. Pierwszy z nich to fakt, że niekontrolowane mimowolne oddawanie moczu jest zjawiskiem powszechnym. Sporo osób w wieku starszym zmaga się z tą przypadłością. Wniosek numer dwa? Obecnie na rynku dostępnych jest sporo produktów przeznaczonych dla osób borykających się z problemem inkontynencji. Pieluchomajtki, majtki chłonne, czy też wkładki higieniczne, a nawet bielizna, która pomaga zachować komfort, to tylko niektóre propozycje producentów (oferta produktów Abena Polska na inkontynencję dostępna jest na stronie). Już dłużej nie musimy obawiać się zażenowania i wstydu.

Inkontynencja, czyli problem dotyczący każdego i w każdym wieku

Nie ma znaczenia, czy to kobieta, czy mężczyzna. Problem inkontynencji może dotyczyć każdego, w różnym wieku. Częściej dotyczy seniorów, których stan zdrowia z wiekiem pogarsza się, podobnie jak i zdolności intelektualne. Osoba starsza traci dotychczasową zaradność i powoli staje się zależna od pomocy innych. Dlatego seniorzy z zasady nie lubią słowa pomoc. Kojarzy się to ze strachem przed utratą niezależności i godności. Warto zatem pytać: „Co mogę dla Ciebie zrobić?”, a nie „Jak Ci pomóc?”. Ważny jest także kontakt, jaki mamy z osobą dotkniętą inkontynencją. Wiemy, czy jest osobą otwartą, czy skrytą. Każdą rozmowę należy traktować indywidualnie.

Profilaktyka zdrowotna

Warto pamiętać, że rozmawiać o problemie inkontynencji należy w każdym wieku i na każdym etapie życia. Nazywa się to profilaktyką zdrowotną. Utrwalanie prawidłowego stylu życia i kontrolowanie czynników ryzyka, a przede wszystkim wczesne wykrycie i leczenie problemu nietrzymania moczu, czy też kału pozwoli na ograniczenie powikłań i zahamowanie postępu inkontynencji. Tak jak ze wszystkim. Im więcej wiemy o danym problemie, tym lepiej jesteśmy w stanie się do niego przygotować, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W przypadku inkontynencji warto rozmawiać szczególnie z mężczyznami z problemem prostaty oraz kobietami po porodzie i przechodzącymi menopauzę. Wyżej wspomniane grupy są najbardziej narażone na problemy nietrzymania moczu.

Jedna uwaga do wpisu “Jak rozmawiać o inkontynencji?

Dodaj komentarz