W zdrowym ciele zdrowy duch

Mens sana in corpore sanopowiedział rzymski poeta satyryczny Juwenalis z Akwinum. Bez wątpienia maksyma ta sprawdza się do dziś i co ważne w każdym wieku. Również seniorzy powinni zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie od dziś wiadomo, że komfort fizyczny przekłada się na poprawę samopoczucia psychicznego.

Zdrowe ciało

Osoby w starszym wieku często doświadczają problemów zdrowotnych, które uniemożliwiają wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Zatem co jest wskazane dla seniorów? Po pierwsze warto postawić na umiarkowany wysiłek fizyczny, zalecany przez lekarzy jest aerobik, również ten wodny, nordic walking, czy też joga. Ćwiczenia tego typu nie obciążają zbytnio stawów, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy oraz zmniejszają ryzyko nadwagi oraz otyłości, a tym samym chronią nas przed zawałami. Obok regularnej aktywności fizycznej bardzo ważnym aspektem jest zdrowe odżywianie się i higiena snu. Dieta i sen są nieodłącznymi elementami zdrowia fizycznego. Senior powinien zwiększyć spożycie wapnia, witamin antyoksydacyjnych – C, E i ß-karoten – które obecne są w warzywach i owocach. Wskazane jest unikanie ciężkostrawnych potraw, które długo zalegają w żołądku, należy jeść mniejsze posiłki, ale częściej oraz unikać słodyczy, alkoholu i sporej ilości soli.

Higiena, a wysiłek fizyczny

Podstawą higieny osobistej jest mycie się przynajmniej dwa razy na dobę. Przy problemach z inkontynencją należy zwiększyć częstotliwość czynności pielęgnacyjnych. Seniorzy narzekający na problemy z nietrzymaniem moczu powinni zwrócić szczególną uwagę na higienę miejsc intymnych, które narażone są na infekcję. Choć w dzisiejszych czasach, problem ten jest już zredukowany do minimum. Wystarczy w tym miejscu wspomnieć, choćby o pieluchach anatomicznych Abri-San marki Abena, przeznaczone dla każdego rodzaju nasilenia nietrzymania moczu. Asortyment Abri San obejmuje zarówno produkty na nietrzymanie moczu (Abri San) jak i produkty na inkontynencję kałową (Abri San Special). Pomocne w takich sytuacjach są także pieluchomajtki dla dorosłych, majtki chłonne, czy też bielizna, która gwarantuje komfort i bezpieczeństwo. Inaczej wygląda sytuacja higieny, kiedy codzienne czynności stają się zbyt trudne do wykonania. W tym przypadku dużą rolę odgrywa szok, jaki przeżywają seniorzy, którzy uświadamiają sobie, że komfort dbania o higienę jest ograniczony i mogą potrzebować pomocy bliskiej osoby.

Zdrowy duch

Dla seniorów równie ważne co aktywność fizyczna jest życie towarzyskie i spędzanie czasu z przyjaciółmi. Niekiedy osoby starsze postrzegają emeryturę, jako czas rozwoju kontaktów społecznych i aktywnie spędzają wolny czas, inni zaś doznają uczucia samotności i izolacji, które ma negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby senior nie siedział w domu sam, aby wyszedł „do ludzi” i jeśli z jakiegoś powodu nie może, to rolą najbliższego otoczenia jest niedopuszczenie do zamknięcia się osoby starszej w sobie. To najgorsze rozwiązanie dla wszystkich. Tym bardziej, że aktywny senior to korzyści na wielu płaszczyznach dla całego społeczeństwa. Zachęcenie i umożliwienie ludziom starszym wyjście do innych pociąga za sobą cały szereg korzyści. Seniorzy mogą wspierać projekty, które opierają się na wolontariacie, aktywny senior usprawni także kontakt i zrozumienia między pokoleniami. Bardziej świadome społeczeństwo jest bardziej wrażliwe na potrzeby i problemy osób starszych, tym samym w odpowiedni sposób może pomóc ludziom w podeszłym wieku.

2 uwagi do wpisu “W zdrowym ciele zdrowy duch

Dodaj komentarz