Dlaczego kobiety bardziej niż mężczyźni, narażone są na problem inkontynencji?

Inkontynencja to problem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jednak, nietrzymanie moczu częściej występuje u przedstawicielek płci pięknej. W Polsce liczby te dają sporo do myślenia. Ponad 2 mln Polek cierpi z powodu problemów z nietrzymaniem moczu, ale co warto zaznaczyć tylko 5-15% pacjentek informuje o tym zaburzeniu swojego lekarza. Widać zatem z jak ogromnym problemem mamy do czynienia, szczególnie na tle emocjonalnym, bo bez wątpienia jest to bardzo wstydliwy temat dla kobiet. Ba…większość chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, że inkontynencja u kobiet to nawet częstszy problem niż cukrzyca, depresja, czy nadciśnienie.

Inkontynencja u kobiet w liczbach

Kobiety w większym stopniu niż mężczyźni są narażone na nietrzymanie moczu. Szacuje się że objawów inkontynencji doświadcza 25% kobiet, zaś postać lekkiego nietrzymania moczu dotyczy 40% pacjentek. A co o inkontynencji mówią kobiety, których spotkał ten problem? 14% chorych na NTM uznała to za barierę nie do przebycia w rozwoju zawodowym, 50% spadła satysfakcja z seksu, 25% unika kontaktu z partnerem, 40% kobiet potwierdza, że przynajmniej raz w miesiącu spotykają się z niekomfortową sytuacją związaną z normalnymi, codziennymi czynnościami. 50% kobiet ma tzw. nietrzymanie moczu typu wysiłkowego, czyli odczuwa dyskomfort podczas śmiania się, kichania, czy też kaszlu.

Dlaczego właśnie kobiety?

Anatomia. Tak w skrócie można podsumować inkontynencję u płci pięknej. Kobiety są bardziej podatne na zaburzenie ponieważ mięśnie i nerwy kontrolujące wydalanie moczu z pęcherza ulegają zaburzeniom przede wszystkim w czasie ciąży i podczas porodu. Ryzyko wystąpienia inkontynencji wzrasta z każdą kolejną ciążą, gdyż mięśnie dna miednicy poddawane są ciągłemu naciskowi. To nie wszystko! Również kobiety, które nigdy nie rodziły są narażone na problem z niekontrolowanym oddawaniem moczu. Ma to związek ze spadkiem estrogenu. Kobiety narażone są na problemy z nietrzymaniem moczu także z powodu udarów, wad wrodzonych, chorób przewlekłych, ale również w okresie menopauzy, kiedy to również zauważalny jest spadek estrogenu w organizmie płci pięknej. Na stan pęcherza moczowego wpływa również spożywanie pikantnych potraw, kofeiny, cytrusów i alkoholu. Mało? Nadwaga i otyłość, urazy rdzenia kręgowego, przerost gruczołu krokowego, przewlekłe zatwardzenie i zaparcie, kamica nerkowa, leki diuretyczne, guzy w układzie moczowym, czy też schorzenia psychiczne i lękowe.

Widać, jak na dłoni, że istnieje wiele czynników determinujących chorobę. Kolejny z nich, o którym wyżej nie wspominaliśmy to proces starzenia się. Z badań wynika, że co trzecia kobieta po 60.roku życia ma problem z trzymaniem moczu. Skala problemu i czynników wywołujących inkontynencję jest spora. Jednak dziś nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić.

Inkontynencja? Żaden problem.

Jak radzić sobie z inkontynencją? Wszystko zależy od stopnia zaburzenia i objawów. Lekkie problemy można wyeliminować dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni Kegla. Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta i tryb życia. Jeśli inkontynencja nie wymaga leczenia chirurgicznego lub farmakologicznego warto stosować pieluchy anatomiczne, majtki chłonne lub też pieluchomajtki. Obecnie na rynku jest spory wybór. Firma Abena Polska w portfolio posiada produkty specjalnie dedykowane dla kobiet. Zatem dziś z problemem inkontynencji można i należy sobie radzić.

Jedna uwaga do wpisu “Dlaczego kobiety bardziej niż mężczyźni, narażone są na problem inkontynencji?

Dodaj komentarz